Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Birds hit by biggest H5N1 bird flu outbreak to date

BBC: Birds hit by biggest H5N1 bird flu outbreak to date
Specjaliści nie wiedzą, dlaczego doszło do epidemii H5N1 w tak dużych rozmiarach. Podejrzewa się, że zarazek ten zmutował i potrafi teraz łatwiej się rozprzestrzeniać wśród ptactwa. (Fot. Getty Images)
We are at the height of the largest and most dangerous outbreak of H5N1 avian influenza to date, which has affected wild and farmed birds and other animal species around the world, experts quoted by BBC News are alarming. The risk to humans is rather low so far, they assure.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ptasia grypa H5N1 po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występowała sporadycznie, najczęściej jesienią i znikała. Po raz pierwszy utrzymuje się dłużej i występuje na cały świecie: w Azji, jak też w Europie i USA, gdzie jest wyjątkowo groźna.

"W tym roku ptasia grypa najpierw zaatakowała kaczki w Europie i Azji, a potem rozprzestrzeniła się na inne gatunki ptactwa" – twierdzi prof. Paul Digard, wirusolog z Roslin Institute w Edinburgh University. Okazała się ona wyjątkowo groźna i nie ma oznak, że zanika.

Wielka Brytania wdrożyła szereg środków ochronnych, czego efektem jest m.in. brak jajek w supermarketach. (Fot. Getty Images)

Według danych przedstawionych przez prof. Munira Iqbala z Pirbright Institute w Wielkiej Brytanii, dotąd na świecie wyginęło lub zostało na farmach uśmierconych już 160 mln ptactwa domowego. Większość, bo aż 100 mln ptactwa, zginęła lub została wybita w USA i Europie. W Europie Zachodniej spowodowało to zakłócenia w dostawach drobiu do handlu; mogą one się jeszcze nasilić w okolicach świąt Bożego Narodzenia, szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż indyków.

Na skutek epidemii ptasiej grypy w tym roku zginęło wyjątkowo dużo ptactwa dzikiego, głównie wodnego. Prof. Iqbal twierdzi, że wirus H5N1 zaatakował 80 gatunków ptaków. "Przykładowo w Szkocji uśmiercił 40 proc. populacji wydrzyków, a w Grecji wyginęło ponad 2 tys. pelikanów dalmatyńskich" - alarmuje.

Ludzie mogą się zakazić wirusem H5N1, gdy bezpośrednio zetkną się z zakażonym ptactwem. Prof. Paul Digard z Edynburga zapewnia jednak, że obecnie ryzyko takie jest bardzo małe. Dodaje przy tym, że trzeba ściśle monitorować przebieg epidemii. 

Czytaj więcej:

W Wielkiej Brytanii ogłoszono "strefę ochrony prewencyjnej" przed ptasią grypą

Rząd UK wprowadza lockdown na fermach drobiu. Powodem "największa w historii epidemia ptasiej grypy"

W UK zaczyna brakować jajek. Supermarkety wprowadzają racjonowanie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement