Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Brytyjskie MSW skraca wyroki i oferuje pieniądze albańskim więźniom w zamian za deportację

BBC: Brytyjskie MSW skraca wyroki i oferuje pieniądze albańskim więźniom w zamian za deportację
Albańczycy stanowili największą grupę spośród nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii w 2022 r. przez kanał La Manche. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd oferuje przynajmniej części albańskich więźniów 1 500 funtów i skrócenie wyroku w zamian za ich deportację do kraju pochodzenia – ujawniła wczoraj stacja BBC. Poinformowała też, że ponad połowa odesłanych do kraju nielegalnych imigrantów z Albanii to więźniowie.
Reklama
Reklama

Liczba lotów deportacyjnych do Albanii wzrosła od czasu podpisania przez nią w grudniu 2022 r. umowy o współpracy z Wielką Brytanią w celu "powstrzymania i utrudniania nielegalnej migracji".

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych twierdzi, że od tego czasu odesłano ponad 1 000 osób: około połowa z nich wróciła dobrowolnie, a reszta to osoby, które nie uzyskały azylu i ci, którzy trafili do brytyjskich więzień.

BBC informuje, że jej dziennikarze rozmawiali z dziesiątkami osób podczas kilku lotów deportacyjnych do Albanii w kwietniu i odkryli, że większość z nich odsiadywała wyroki w brytyjskich więzieniach.

Niektórym w ramach istniejącego programu stosowanego wobec zagranicznych przestępców zaoferowano pieniądze w zamian za zgodę na deportację i zostali przedterminowo zwolnieni z więzienia przed odbyciem minimalnego wymiaru.

Albańska policja potwierdziła, że większość osób przymusowo odesłanych w tym roku była skazana w Wielkiej Brytanii.

Jeden z rozmówców BBC opowiada, że odsiadywał sześcioletni wyrok za przestępstwa narkotykowe i został zwolniony w celu deportacji po odbyciu zaledwie dwóch z nich - rok zanim kwalifikowałby się do zwolnienia warunkowego.

"Przyszedł do nas urzędnik imigracyjny. Zapytał, czy chcę wrócić (do Albanii), czy zostać w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnił, że jeśli wrócę, odejmą rok z wyroku" - mówi. Zaoferowano również 1 500 funtów wsparcia finansowego na powrót do domu w ramach odrębnego programu o nazwie Schemat Ułatwionego Powrotu (FRS). Także inni więźniowie, z którymi BBC rozmawiała podczas lotów deportacyjnych, otrzymali taką samą kwotę.

Jak wyjaśnia BBC, rządowy dokument wyraźnie stwierdza, że program ten jest "zachętą finansową" oferowaną zagranicznym więźniom "pod warunkiem że będą współpracować przy deportacji i zrzekną się prawa do odwołania się od niej".

Cytowany rozmówca został deportowany w ramach brytyjskiego programu wczesnego zwolnienia (ERS), stosowanego wobec więźniów zagranicznych wszystkich narodowości. ERS nie wymaga zgody więźniów, ale kilku albańskich deportowanych mówiło, że ich deportacja i skrócenie wyroku zostały przedstawione jako dobrowolne.

BBC zwróciła się do ministerstwa spraw wewnętrznych o potwierdzenie, ilu Albańczyków zostało deportowanych w ramach ERS od początku ubiegłego roku i ilu otrzymało zachęty finansowe, ale resort odpowiedział, że nie publikuje tych statystyk.

Jak wyjaśnia BBC, przyjęta w ubiegłym roku ustawa o obywatelstwie i granicach wydłużyła dozwolony w ramach ERS okres wcześniejszego zwolnienia z dziewięciu miesięcy do roku. Jednym z celów tej zmiany, zgodnie z informacją MSW, było zwiększenie liczby deportacji.

Ta sama ustawa zniosła również wygaszanie nieodsiedzianych do końca wyroków, co oznacza, że więźniowie, którzy powrócą do Wielkiej Brytanii nielegalnie, będą musieli odbyć resztę kary, bez względu na to, ile czasu minęło, co ma być czynnikiem odstraszającym.

Ale kilku pasażerów lotów deportacyjnych powiedziało, że planuje wrócić do Wielkiej Brytanii - w ciągu tygodni, bądź nawet dni. Jak zauważa BBC, zacieśniona współpraca między Wielką Brytanią a Albanią zaowocowała gwałtownym spadkiem liczby Albańczyków przybywających na małych łodziach przez kanał La Manche - w ciągu pierwszych kilku miesięcy tego roku wykryto ich zaledwie 29.

Albańczycy stanowili największą grupę spośród 45 755 nielegalnych imigrantów, którzy przybyli w 2022 r. przez kanał La Manche. Ich udział w tej liczbie to 28 proc., przy czym w okresie od lipca do września włącznie było to 45 proc., zaś w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku tylko 9 proc.

Czytaj więcej:

Albańskie gangi oferują imigrantom darmowy przejazd do Francji

Albańscy policjanci mają pomagać w deportacji nielegalnych imigrantów z UK

UK: Lawinowy wzrost Albańczyków nielegalnie przedostających się przez La Manche

Albański imigrant w rozmowie z BBC: "Żałuję, że chciałem przybyć tu nielegalnie"

Premier UK Rishi Sunak wzywa do wspólnego działania przeciwko nielegalnej imigracji

    Komentarze
    • Celestyn76
      18 maja 2023, 16:13

      Francuzi robili to samo z rumunskimi,,romami,,(co za glupi eufemizm) a ci na stronie wracali tu bedzie tak samo

    • Tonny
      20 maja 2023, 17:50

      Rumuni i Albanczycy to najgorsze nacje jakie spotkalem w Europie...Jak najdalej od nich..

    • Czytelnik anonimowy
      23 maja 2023, 05:09

      Tonny czyli nie spotkałeś i nie masz pojęcia o niczym według ciebie inny naród musi się zachowywać tak jak Polacy to wtedy jest dobry pajacu z materaca

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama