Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Aston Martin odnotował w pierwszym kwartale 2019 r. spadek zysków

Aston Martin odnotował w pierwszym kwartale 2019 r. spadek zysków
W pierwszym kwartale 2019 r. firma sprzedała ponad tysiąc samochodów. (Fot. Getty Images)
Brytyjski producent luksusowych sportowych samochodów Aston Martin Lagonda odnotował w pierwszym kwartale 2019 r. spadek zysków - podał wczoraj serwis Automotive News. Przyczyny słabszych wyników to m.in. spadek sprzedaży i wzrost kosztów inwestycyjnych.
Reklama

Skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, dewaluacją i amortyzacją spadł o 35 proc. do 28,3 mln funtów - poinformował w środę producent. Bazując na szacunkach zebranych przez firmę, analitycy spodziewali się zysku na poziomie 31 mln funtów - zauważył serwis. Przychody koncernu wzrosły w pierwszych miesiącach 2019 r. o 6 proc. do 196 mln funtów. Firma odnotowała również skorygowaną stratę operacyjną w wysokości 2,2 mln funtów w porównaniu z 22 mln funtów zysku w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jak zauważył Automotive News, przyczyną słabszych wyników brytyjskiego koncernu motoryzacyjnego było m.in. zwiększenie wydatków na rozwój nowej gamy modeli i marketing nowych produktów. Wpływ miały również słabsza sprzedaż modeli marki w Wielkiej Brytanii i w Europie Kontynentalnej.

Przyczyną słabszych wyników koncernu było m.in. zwiększenie wydatków na rozwój nowej gamy modeli. (Fot. Getty Images)

Sprzedaż samochodów marki spadła o 9 proc. w Wielkiej Brytanii, gdzie opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej zahamowało popyt na modele marki. W Europie kontynentalnej spadła ona o 4 proc. Gwałtowny wzrost sprzedaży Aston Martin odnotował w Chinach (29 proc.) i w obu Amerykach (łącznie 20 proc.).

W pierwszym kwartale 2019 r. firma sprzedała ponad tysiąc samochodów i oświadczyła, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia rocznej sprzedaży na poziomie 7,1 tys. egzemplarzy. Do 2023 r. Aston Martin chce sprzedać łącznie 14 tys. pojazdów.

"Z powodu zakłócenia łańcucha dostaw w czwartym kwartale" wyniki firmy "odzwierciedlają wyższy niż zwykle poziom zapasów dealerskich na początku roku, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Europie" - zaznaczył Aston Martin.

Nowa fabryka brytyjskiego koncernu w Saint Athan w Walii 15 kwietnia rozpoczęła próbną produkcję. Zakład uważany jest za kluczowy dla przyszłego rozwoju firmy. Ma w nim bowiem powstawać pierwszy SUV marki, model DBX, oraz gama modeli elektrycznych - zauważył serwis.

 

  Komentarze


  • Cytat
   18 maja, 16:39

   Luksusowy jacht do off road-u

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama