Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

As many as 13 percent of parents in Poland regret having children

As many as 13 percent of parents in Poland regret having children
Decyzja o posiadaniu dziecka to jedna z najważniejszych w naszym życiu - czy jednak zawsze podejmowana jest z pełną świadomością?... (Fot. Getty Images)
Up to 13 percent of Polish parents regret having decided to have a child, according to a study by the SWPS University. Parents who regret having children more often have a traumatic childhood, have higher levels of depression and anxiety symptoms.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mimo, że np. 95 proc. mieszkańców USA, 93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci, to bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Okazuje się, że nawet 13 proc. polskich rodziców nie jest zadowolonych ze swojego wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały już, że w podobnej sytuacji jest 8 proc. rodziców w USA i Niemczech.

Niewielkie analizy sprawdzały już też powody takich rezultatów, ale brakowało obszernych badań reprezentatywnych dla całego kraju. Psycholog z Poznania przeprowadził tymczasem ankiety wśród 1 775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1 280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat.

Badacze pytali ich m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie. Uczestnicy odpowiadali też na pytania związane z ich stanem psychicznym, sytuacją społeczną i demograficzną.

W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej - 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami. Osoby żałujące decyzji o rodzicielstwie pochodziły z różnych grup społecznych.

"Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka" - wyjaśnia autor pracy.

Naukowcy podkreślają jednak, że zauważone korelacje niekoniecznie świadczą o związku przyczynowo-skutkowym. Dopiero przyszłe badania będą mogły jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny żalu i pogłębić zrozumienie zjawiska, sprawdzając np. jak różne jego nasilenie wpływa na rozwój dzieci.

Naukowcy podejrzewają, że samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo i co więcej, żal może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci.

Wyniki wskazują więc na to, że żal związany z byciem rodzicem to ważna społeczna i psychologiczna kwestia, a pomóc mogą odpowiednie działania z zakresu zdrowia publicznego, w tym wsparcie dla rodziców z problemami. Jak zwracają uwagę naukowcy, żal spowodowany byciem rodzicem obciąża nie tylko dorosłego, ale prawdopodobnie negatywnie oddziałuje też na dziecko.

Jak podkreślają specjaliści z SWPS, rzadko myślimy o tym, że rodzicielstwo wiąże się również z pewnym ryzykiem, gdyż jest to decyzja, której konsekwencje będą towarzyszyć nam do końca życia. Nawet rozwód lub zerwanie kontaktu z dzieckiem nie zmieniają świadomości bycia rodzicem - zwracają uwagę psycholodzy.

Jednocześnie nie da się przewidzieć swojego samopoczucia w nowej roli, zanim się jej w pełni nie podejmie - opieka nad cudzym dzieckiem nie daje pełnego obrazu bycia rodzicem.

Czytaj więcej:

Polacy biorą za dużo antybiotyków. Szczególnie zagrożone są dzieci

Francja: Polski uczeń wywalczył sprostowanie w podręczniku. "Był wyśmiewany"

Rodzice dzieci o imieniu Alexa domagają się zmiany nazwy asystenta głosowego

Harry i Meghan dostali nagrodę za to, że mają tylko dwójkę dzieci

Prawo.pl: Strefy publiczne bez dzieci mogą naruszać prawo

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement