Menu

Aresztowano mężczyznę, który fake newsem wywołał zamieszki w Wielkiej Brytanii

Aresztowano mężczyznę, który fake newsem wywołał zamieszki w Wielkiej Brytanii
Trwające przez tydzień zamieszki były najpoważniejszymi w Wielkiej Brytanii na tle rasowym od 2011 roku. (Fot. Drik/Getty Images)
Pakistańska policja poinformowała wczoraj o postawieniu zarzutu cyberterroryzmu mężczyźnie, który odegrał kluczową rolę w rozpowszechnianiu fake newsa, jakoby 17-letni zabójca trzech dziewczynek z Southport w Wielkiej Brytanii był muzułmańskim azylantem.

Powtarzana później w mediach społecznościowych nieprawdziwa informacja spowodowała falę zamieszek o charakterze antyimigranckim i antymuzułmańskim, która na początku sierpnia przetoczyła się przez wiele brytyjskich miast.

Aresztowanym w tej sprawie jest 32-letni twórca stron internetowych Farhan Asif z Lahaur we wschodnim Pakistanie, powiązany ze stroną internetową Channel3Now (zapisywaną także jako Channel3 NOW).

To na tej stronie już 29 lipca, kilka godzin po zabójstwie w Southport, pojawiły się fałszywe informacje na temat sprawcy, m.in. że nazywał się Ali Al-Shakati i znajdował się pod obserwacją brytyjskiego kontrwywiadu. Zamieszczona przez Channel3Now informacja była później wielokrotnie podawana dalej, nawet po tym jak dwa dni później Channel3 Now zdjął ją ze swojej strony internetowej i przeprosił za błąd.

Asif w czasie przesłuchania miał się przyznać do tego, że jest odpowiedzialny za Channel3Now, oraz do napisania artykułu na podstawie wpisu w mediach społecznościowych, którego prawdziwości nie zweryfikował.

Po wybuchu zamieszek w brytyjskich miastach pojawiły się spekulacje, że Channel3Now jest powiązana z prowadzonymi przez Rosję działaniami dezinformacyjnymi, ale przeprowadzone przez stację BBC dochodzenie tego nie wykazało.

W rzeczywistości sprawcą ataku w Southport koło Liverpoolu był 17-letni wówczas (teraz już ma ukończone 18 lat) Axel Rudakubana, który urodził się w Walii, ale jego rodzice przyjechali do Wielkiej Brytanii z Rwandy. 29 lipca wdarł się na zajęcia tańca i jogi dla dzieci, gdzie śmiertelnie dźgnął nożem trzy dziewczynki – w wieku 6, 7 i 9 lat – oraz ranił ośmioro innych dzieci i dwoje dorosłych.

Trwające przez tydzień zamieszki były najpoważniejszymi w Wielkiej Brytanii na tle rasowym od 2011 roku. W związku z nimi do tej pory aresztowano ponad 1 000 osób, z czego ponad 500 postawiono już zarzuty, a ponad sto skazano na kary więzienia.

Czytaj więcej:

Premier Starmer po zamieszkach wzywa policję, by utrzymywała czujność

UK: Pierwsze wyroki za wpisy w internecie podżegające do zamieszek

Szefowa brytyjskiego MSW po zamieszkach: "Musimy przywrócić respekt dla policji i prawa"

UK: Ponad 50 dzieci oskarżonych po fali zamieszek. Najmłodsze mają 12-13 lat

UK: Król odwiedził Southport, gdzie po zabiciu dziewczynek wybuchły zamieszki

    Komentarze
    • Max
      22 sierpnia 2024, 14:05

      Jak mozna przezucac odpowiedzialnosc za rozboje na jedna osobe, ktora tylko cos kliknela w sieci? UK to niezla komuna...

    • Tuiteraz
      22 sierpnia 2024, 15:23

      Politycy jak zwykle udaja,ze problem jest gdzie indziej-a prawda jest taka,ze ludzie maja dosc multi -kulti bo oni nie przestrzegaja prawa i nie asymiluja sie... wprowadzaja swoje wartosci ,poglady i racje spoleczne....nikt nie uczy ich ,ze w tym kraju nawet legalni emigranci czy ci z obywatelstwem angielskim musza zyc na zasadach tego kraju!!! wiec jezeli politycy beda zamiatac pod dywan takie problemy to bedzie jeszcze gorzej...a to co było to przedsmak tego co bedzie!!!

    • Tom
      23 sierpnia 2024, 07:44

      Zabawne ze nikt nie pojdzie siedziec za klamstwa o plandemii i rozpowszechnianie bzdur ze bez zaszczepienia bedziesz skazany na smierc i inne takie cuda. Tutaj milicja nie dziala w ogole.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 17.06.2025
    GBP 5.0138 złEUR 4.2750 złUSD 3.7005 złCHF 4.5527 zł

    Sport