Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Aplikacje na iPhone'a rejestrują obraz ekranu bez zgody użytkowników

Aplikacje na iPhone'a rejestrują obraz ekranu bez zgody użytkowników
Popularne aplikacje na iOS rejestrują ruchy użytkowników iPhone'ów. (Fot. Getty Images)
Niektóre aplikacje na iPhone'a rejestrują obraz ekranu bez wiedzy i zgody użytkowników - poinformował serwis Tech Crunch. Chodzi m.in. o popularne programy korzystające z narzędzi analitycznych firmy Glassbox, takie jak Expedia czy Hotels.com.
Reklama

Narzędzia analityczne dostarczane przez Glassbox pozwalają na umieszczenie w aplikacji specjalnego kodu, który umożliwia monitorowanie aktywności osoby korzystającej z programu na swoim telefonie. Wydawca może odtworzyć nagranie u siebie i zobaczyć, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje z poszczególnymi elementami aplikacji, np. przyciskami czy zakładkami w menu. Oprócz obrazu wyświetlanego na ekranie rejestrowane są także treści wpisywane na klawiaturze smartfona - podał serwis Tech Crunch.

"Air Canada nie gromadzi i nie może gromadzić danych o obrazie pochodzącym z ekranów telefonów poza należącą do firmy aplikacją". (Fot. Getty Images)

Według specjalisty ds. analityki mobilnej prowadzącego bloga App Analyst, szczególną uwagę w tej sprawie należy poświęcić temu, czy w należyty sposób są chronione dane użytkowników aplikacji. Tech Crunch podało, że nie wszyscy klienci firmy Glassbox odpowiednio maskują dane użytkowników, co wystawia ich bezpieczeństwo oraz prywatność na zagrożenie podczas ich transferu do chmury bądź na serwery właścicieli aplikacji.

Serwis zwrócił uwagę, że bez szczegółowej analizy kodu aplikacji nie jest możliwe stwierdzenie, czy dany program rejestruje aktywność użytkownikówwidoczną na ekranie, czy też nie. Według Tech Cruncha, firmy Expedia, Hotels.com i linie lotnicze Air Canada nie zawarły informacji na ten temat w zapisach swoich polityk prywatności. Podobnie ma się rzecz w przypadku programu na urządzenia z systemem iOS wydanego przez linie lotnicze Singapore Airlines.

Po rozesłaniu w tej sprawie zapytań do wszystkich firm, u których wykryto opisaną praktykę, odpowiedzi udzieliła marka Abercrombie & Fitch z branży odzieżowej. Według niej, narzędzia analityczne Glassbox "umożliwiają dostarczanie doskonale dopasowanego do potrzeb klientów doświadczenia zakupowego i pozwalają na identyfikowanie problemów, które klienci mogą napotkać podczas korzystania z aplikacji".

Odpowiedzi Tech Crunchowi udzieliły również linie lotnicze Air Canada. "Firma wykorzystuje informacje pochodzące od użytkowników do upewnienia się, że jest w stanie sprostać ich oczekiwaniom względem podróży i zapewnić rozwiązanie wszystkich możliwych problemów z nimi związanych" - oświadczyli ich przedstawiciele. Jak dodali, "Air Canada nie gromadzi i nie może gromadzić danych o obrazie pochodzącym z ekranów telefonów poza należącą do firmy aplikacją".

Firma Glassbox poinformowała, że nie wymaga od swoich klientów, by informowali użytkowników aplikacji o stosowaniu narzędzi do monitoringu aktywności na ekranie.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   9 lutego, 11:33

   Zastanawia mnie jak większość ludzi wyobraża sobie tzw. "chmurę" - dla mnie np. było to coś w rodzaju wirtualnego miejsca gdzieś tam w niebie, dopóki ktoś mnie nie poinformował, że to jest po prostu czyjś serwer. Powodzenia w przekazywaniu swoich tajemnic obcym, życzącym nam jak najlepiej, uczciwym aż do bólu firmom.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama