Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Aplikacja dla kobiet w ciąży sprzedawała wrażliwe dane partii politycznej

Aplikacja dla kobiet w ciąży sprzedawała wrażliwe dane partii politycznej
Użytkownicy serwisu Emma's Diary zostali wykorzystani do celów politycznych. (Fot. Emma's. Diary/screenshot)
Brytyjska aplikacja dla kobiet w ciąży Emma's Diary sprzedawała wrażliwe dane Partii Pracy bez wiedzy i zgody użytkowników. Twórcy aplikacji zostali ukarani przez brytyjski organ ochrony danych osobowych grzywną 140 tys. funtów - poinformowało BBC.
Reklama

Dane ponad miliona osób miały zostać wykorzystane do celów marketingu politycznego przed wyborami w 2017 roku.

Brytyjski organ odpowiedzialny za ochronę danych osobowych - Biuro Komisarza ds. Informacji (ang. Information Commisioner's Office, ICO) zadecydował o nałożeniu na twórców aplikacji Emma's Diary kary grzywny pomimo tego, że firma zaprzeczała, jakoby dopuściła się nadużycia. Zdaniem przedstawicieli firmy Lifecycle Marketing, która jest wydawcą aplikacji, decyzje ICO zapadły w oparciu o niepełne dane, a samo przedsiębiorstwo nie miało okazji odnieść się do rezultatów dochodzenia organu.

W opinii ICO, Lifecycle Marketing 5 maja ubiegłego roku przekazała brokerom danych z firmy Experian Marketing Services dane ponad miliona osób do celów profilowania marketingu politycznego brytyjskiej Partii Pracy. Dane zawierały imiona i nazwiska korzystających z aplikacji osób, ich adres zamieszkania, wiek posiadanych dzieci, a także daty urodzin rodziców i nieletnich.

Brytyjscy urzędnicy podkreślili, że firma Lifecycle Marketing działała w przekonaniu, że udostępnione przez nią dane będą wykorzystywane przez Partię Pracy w celu promowania polityki prorodzinnej.

Aplikacja Emma's Diary oferowała swoim użytkownikom m.in. zniżki i darmowe produkty związane z rodzicielstwem, takie jak np. pieluszki. W polityce prywatności aplikacji stwierdzono, że aby użytkownicy mogli korzystać z tych przywilejów, zobowiązani są udzielić firmie zgody na przekazywanie swoich danych stronom trzecim w celach marketingowych.

Emma's Diary pozwalała także kobietom spodziewającym się dziecka prowadzić dziennik ciąży, w tym - gromadzić zdjęcia i poszukiwać informacji na temat porad zdrowotnych.

Według ICO, polityka prywatności aplikacji Emma's Diary nie informowała użytkowników należycie na temat tego, komu przekazywane będą ich dane. Urzędnicy zaznaczyli, że na liście współpracujących podmiotów wymieniono kilka firm, nie ma tam jednak informacji na temat partii politycznych. W związku z tym, w ocenie ICO, firma Lifecycle Marketing mogła złamać nie tylko obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo ochrony danych osobowych, ale i Europejską Konwencję Praw Człowieka pod zarzutem braku należytej przejrzystości w przetwarzaniu danych dla celów politycznych.

 

  Komentarze


  • Polska jezyk trudna
   10 sierpnia 2018, 21:06

   Wczytuje sie w ten tytul i nie moge zrozumiec o jakie "wrazliwe dane partii politycznej" moze chodzic. Moze jakby ktos zmienl szyk zdania na "komu - co" byloby latwiej? "... sprzedawano partii politycznej wrazliwe dane"?
   Albo " ... sprzedawano partii politycznej wrazliwe dane uzytkownikow" ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.02.2019
  GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

  Sport


  Reklama