Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Wzrost liczby osób z objawami psychozy jako skutek pandemii

Anglia: Wzrost liczby osób z objawami psychozy jako skutek pandemii
Pandemia spowodowała znaczny wzrost liczby zaburzeń psychicznych wśród mieszkańców Anglii. (Fot. Getty Images)
Liczba przypadków psychozy w Anglii gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat, co wynika z faktu, że pod wpływem stresu związanego z pandemią Covid-19 coraz większa liczba osób doświadcza zaburzeń psychicznych – donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Nastąpił 75-procentowy wzrost liczby osób skierowanych do poradni zdrowia psychicznego w związku z wystąpieniem u nich podejrzenia pierwszych objawów psychozy między kwietniem 2019 r. a kwietniem 2021 r. -  wynika z danych NHS.

Wzrost ten utrzymywał się przez całe lato, a w lipcu 2021 r. odnotowano 12 655 przypadków skierowań do poradni, co stanowi wzrost o 53 proc. w porównaniu z liczbą 8 252 osób w lipcu 2019 r.

Znaczna część tego wzrostu nastąpiła w ciągu ostatniego roku, po pierwszym krajowym lockdownie, co wynika z danych przeanalizowanych przez organizację charytatywną Rethink Mental Illness. Ponad 13 tys. skierowań zostało wydanych w maju 2021 roku, co stanowi wzrost o 70 proc. w stosunku do maja ubiegłego roku, kiedy skierowań było 7 813.

Organizacja charytatywna wzywa rząd do większego inwestowania we wczesną interwencję leczenia psychozy, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu zdrowia psychicznego ludzi, którym odzyskanie zdrowia może zająć całe lata. Statystyki dostarczają jednych z pierwszych konkretnych dowodów wskazujących na znaczne nasilenie stresu doświadczanego w całej populacji podczas pandemii.

Z przeprowadzonych wcześniej w tym miesiącu badań wynika, że stany lękowe i objawy depresji na całym świecie dramatycznie wzrosły w 2020 r., przy czym szacuje się, że wystąpi 76 mln kolejnych przypadków stanów lękowych i 53 mln kolejnych przypadków poważnych zaburzeń depresyjnych, niż można by się spodziewać, gdyby nie doszło do wybuchu pandemii. Naukowcy twierdzą, że problem ten dotyczy w nieproporcjonalnie większym stopniu kobiet i młodych ludzi.

Halucynacje i urojenia mogą być objawem choroby psychicznej, takiej jak schizofrenia, choroba dwubiegunowa lub ciężka depresja. (Fot. Getty Images)

Psychoza może powodować postrzeganie lub słyszenie rzeczy, których inni ludzie nie widzą (halucynacje) oraz rozwijanie przekonań, które nie są oparte na rzeczywistości (urojenia), co może być wysoce dokuczliwe. Mogą one być objawem choroby psychicznej, takiej jak schizofrenia, choroba dwubiegunowa lub ciężka depresja, ale psychoza może być również jednorazowa, potencjalnie wywołana traumatycznym przeżyciem, skrajnym stresem lub nadużywaniem narkotyków i alkoholu.

Pomimo nieustannej presji spoczywającej na jednostkach świadczących usługi w zakresie zdrowia psychicznego, organizacja Rethink Mental Illness podkreśla znaczenie szybkiego dostępu do leczenia w celu zapobiegania kolejnym epizodom psychozy i zmniejszenia ryzyka rozwoju poważnych chorób psychicznych.

Najnowsze wytyczne dla osób mających podejrzenie pierwszego epizodu psychozy zakładają, że powinny one otrzymać ocenę w ciągu dwóch tygodni. Organizacja charytatywna obawia się jednak, że jeśli wzrost liczby skierowań utrzyma się, zwiększy się liczba osób, które będą musiały dłużej czekać na niezbędne leczenie.

"Istotne jest, aby każdy mógł uzyskać odpowiednie wsparcie, gdy go potrzebuje, a my dokonujemy najszybszej ekspansji w rozwoju usług dotyczących zdrowia psychicznego w historii NHS, przy wsparciu dodatkowych 2,3 mld funtów rocznie na lata 2023/24, co przyniesie korzyści setkom tysięcy ludzi" – zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.

 

Czytaj więcej:

Jesteśmy "wypaleni zawodowo i zestresowani". Niepokojąca kondycja psychiczna Polaków

Iga Świątek przekaże $50 tys. na walkę z problemami psychicznymi

Kryzys zdrowia psychicznego w UK. Winne złe nawyki związane ze snem

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama