Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Angielskie parki narodowe poza zasięgiem najuboższych?

Angielskie parki narodowe poza zasięgiem najuboższych?
Odwiedzanie parków narodowych ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. (Fot. Getty Images)
Angielskie parki narodowe są niedostępne dla uboższych obywateli, którzy tracą przez to korzyści z obcowania z naturą - alarmuje Campaign to Protect Rural England (CPRE). Wiejskie tereny chronione leżą w odległości co najmniej 25 km od najbiedniejszych regionów kraju.
Reklama

“Od Exmoor po Northumberland najbiedniejsi mieszkańcy nie mają dostępu do najpiękniejszych terenów, tracąc korzyści, jakie obcowanie z naturą może przynieść dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Prawie połowa najuboższych regionów kraju oddalona jest o co najmniej 25 km od 10 parków narodowych i 46 terenów uznanych za wyjątkowo piękne” - argumentowali działacze we wniosku do rządu o wsparcie programu zwiększającego dostępność terenów chronionych.

Okazuje się, że najbardziej utrudniony dojazd do parków mają mieszkańcy Leicester, Grantham, Kettering i Corby. W niewiele lepszej sytuacji jest Liverpool, Nottingham, Birkenhead oraz South Shields. O wiele lepszymi połączeniami cieszą się natomiast obywatele zamożniejszych miast jak Exeter, Bath, Oxford i Brighton.

“Działacze apelują o sfinansowanie dodatkowych połączeń autobusowych i kolejowych z miast i miasteczek. Obecnie bowiem 9 na 10 osób przyjeżdża do parków samochodem. Osoby z mniejszości etnicznych stanową zaledwie 1% odwiedzających. Tymczasem parki powstały po to, by służyć szerokiemu społeczeństwu” - zauważa “The Guardian”.

Obcowanie z przyrodą, jak udowodnili naukowcy z uniwersytetów w Edynburgu i Glasgow, może być pomocne w redukowaniu stresu oraz przemęczenia psychicznego, w rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych i obniżaniu ciśnienia krwi. Tymczasem dostęp do niej staje się coraz bardziej utrudniony.

“Wiejskie połączenia autobusowe są sukcesywnie likwidowane, w efekcie czego około ćwierć populacji, która nie posiada samochodu, nie jest w stanie dotrzeć do parków narodowych” - podsumowuje Colin Speakman, wolonatariusz w DalesBus, który dowozi mieszkańców Leeds, Middlesbrough, Bradford, Lancaster i Preston do Yorkshire Dales, pobierając £8 za bilet w dwie strony.

 

  Komentarze


  • Kakadu
   8 lutego, 12:26

   £10 miesiecznie National Trust, piekne widoki, park, ogrody, posiadlosci, zamki, miliony faktow do przeczytania. Odpowiedz "biednego" - nie stac mnie. Ale stac na abonament za komore £40 z 30GB limitu, z ktorego wykorzystuje moz2GB, bo ma wszedzie Wifi, stac na skype £11 co miesiac mimo ze dzwoni raz na swieta, stac na fajki, alkohol, slodycze w wielkich ilosciach. Biedny bedzie zawsze biedny, bo bieda to rzadko materialny powod, czesciej mentalny.

  • Mic
   8 lutego, 13:59

   Brawo Kakadu. Prawda co piszesz

  • Grzegorz rozwadowski
   8 lutego, 19:13

   dobrze ze tak jest bo damy w szlafrokach zaczely by tam paradowac

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama