Menu

Angielskie samorządy płacą miliony prywatnym landlordom, by przeciwdziałać kryzysowi bezdomności

Angielskie samorządy płacą miliony prywatnym landlordom, by przeciwdziałać kryzysowi bezdomności
Gminy płacą indywidualnym właścicielom nieruchomości niekiedy nawet dziesiątki tysięcy funtów tylko za to, że zgodzą się wynająć swoje mieszkania bezdomnym rodzinom. (Fot. Getty Images)
Rady miast i gmin w całej Anglii coraz częściej wydają miliony funtów rocznie na jednorazowe wypłaty dla prywatnych właścicieli mieszkań, aby skłonić ich do przyjmowania bezdomnych rodzin. Jak pisze 'The Guardian', działacze społeczni określają to jako 'bezsensowne marnowanie publicznych pieniędzy'.

Dane zebrane przez organizację Generation Rent na podstawie wniosku o udzielenie informacji publicznej pokazują, że 37 gmin wydało łącznie ponad 31 milionów funtów na jednorazowe wypłaty dla prywatnych landlordów w 10 792 przypadkach w latach 2024–2025.

Zestawienie obejmuje 32 gminy londyńskie oraz 10 innych jednostek samorządowych spoza Londynu, które borykają się z największymi problemami związanymi z bezdomnością.

Dane pokazują, że samorządy, zmagające się z poważnym brakiem funduszy, coraz częściej sięgają po tego typu środki, by znaleźć dach nad głową dla rodzin bezdomnych lub zagrożonych eksmisją.

W samym Londynie kwota wydawana przez rady miejskie na zachęty dla landlordów wzrosła o 54% od 2018 roku – ostatniego, kiedy zbierano takie dane.

Najwięcej środków przeznaczyła na ten cel rada miasta Manchester (3,3 mln funtów), a następnie Enfield (północny Londyn) – 2,7 mln funtów, Ealing (zachodni Londyn) – 2,3 mln funtów i Birmingham – 1,7 mln funtów.

Wiele z tych jednostek samorządowych boryka się z deficytami budżetowymi, ogranicza usługi publiczne i podnosi podatki lokalne. Manchester poinformował na początku roku o dziurze budżetowej w wysokości 18 mln funtów, natomiast Birmingham ogłosiło de facto bankructwo i wdrożyło największe cięcia budżetowe w historii brytyjskich samorządów.

Najwyższa pojedyncza wypłata dla właściciela wyniosła 15 385 funtów i została dokonana przez radę Southwark (południowy Londyn). Coraz więcej samorządów wypłaca właścicielom kwoty powyżej 10 000 funtów. W 2018 roku tylko jedna rada w Londynie przyznała pojedynczą wypłatę na tym poziomie, natomiast w 2024–2025 zrobiło to już sześć rad.

Działacz społeczny Dan Twomey porównał rynek najmu do "Dzikiego Zachodu", twierdząc, że właściciele "manipulują systemem dla własnego zysku, kosztem osób w kryzysie bezdomności i samorządów, które próbują im pomóc".

Jednocześnie wezwał rząd do odmrożenia stawek lokalnego dodatku mieszkaniowego (LHA) oraz przekazania burmistrzom metropolii uprawnień do ograniczania podwyżek czynszów.

Chris Norris, dyrektor ds. polityki w Krajowym Stowarzyszeniu Prywatnych Właścicieli Nieruchomości, stwierdził, że zachęty są "niewydolnym sposobem finansowania systemu mieszkaniowego", ale są efektem "ogromnej różnicy między stawkami LHA a realnymi cenami najmu".

Zaznaczył, że właściciele coraz częściej uznają, iż osób korzystających z LHA lub zasiłku Universal Credit "po prostu nie stać na wynajem", a wypłaty zachęcają do przyjmowania rodzin, które mogą mieć trudności z regularną płatnością czynszu.

Dodał również, że zachęty są czasem oferowane właścicielom w celu przekonania ich do wynajmu osobom z grupy "podwyższonego ryzyka", np. z problemami uzależnień lub po wyjściu z więzienia. 

Działacze ostrzegają jednak, że system ten może być nadużywany – właściciele mogą rozgrywać przeciwko sobie różne rady lub celowo wypowiadać najemcom umowy, by uzyskać kolejną wypłatę.

W Londynie najwięcej środków na zapłaty dla landlordów wydała gmina Enfield. (Fot. Getty Images)

Grace Williams, członkini zarządu London Councils ds. mieszkalnictwa i rewitalizacji, podkreśliła, że stolica zmaga się z "najpoważniejszym kryzysem bezdomności w kraju", a samorządy mają ogromne trudności z realizacją ustawowego obowiązku zapewnienia dachu nad głową osobom bezdomnym.

Rada miasta Birmingham określiła wypłaty jako "konieczne i pragmatyczne" wobec faktu, że ponad 25 000 osób w mieście oczekuje na przydział mieszkania.

Rada gminy Ealing stwierdziła, że wypłaty pomagają bezdomnym rodzinom przełamać bariery w dostępie do rynku najmu – takie jak brak historii kredytowej, trudności z opłacaniem czynszu czy brak wcześniejszego doświadczenia jako najemcy.

Natomiast rzecznik rady miasta Manchester dodał, że sektor prywatny to bardziej opłacalna, stabilna i odpowiednia alternatywa niż kosztowne hotele i pensjonaty, których wykorzystywanie przez samorządy jest w większości przypadków nielegalne i ograniczone czasowo do sześciu tygodni.

Czytaj więcej:

Londyn: W najbogatszej gminie kary na nieuczciwych landlordów nakładane są najrzadziej

Rząd chce ograniczyć wysokość czynszów pobieranych z góry przez landlordów w Anglii

"The Guardian": Prywatni landlordowie i hotele "zarabiają" na kryzysie bezdomności w Anglii

Ceny najmu mieszkań w UK mogą wzrosnąć o 25% przez brak nowych ofert

    Komentarze
    • Szalom szalom
      3 września 2025, 19:37

      Bo banki mają monopol na wszystko. Przypominam że pieniądz robi bank a nie państwo, państwo robi dług

    • Celestyn76
      3 września 2025, 23:21

      Ludzie wpadli na pomysł żeby dostać eviction notice z którym idą do counxilu i mają chatę prawie za friko a ci landlordów mają układy w counxilu i tłuką łatwą kase

    • Z kraju g....a
      4 września 2025, 01:29

      Tutaj już jest taka patologia że to jest koszmar nie ma żadnych mieszkań na wynajem, a na te które są prywatnie aplikuje nawet 100 osób na jedno mieszkanie to jest kraj patologii i g...a niczego więcej. Mało tego mieszkania cały czas idą w górę mówię o wynajmie to jest typowa patologia najgorszy kraj na świecie.

    • Czytelnik anonimowy
      4 września 2025, 08:07

      pracujac na caly etat w Londynie jest ciezko wynajac cos w miare godziwego. A benefici dostaja mieszkania w nowych apartamentach, dlug rosnie na nich bo nie placa nawet tej podstawy, ale mieszkac dalej moga. Gdzie tu mowa o pomocy. Nie chce sie im pracowac bo po co.

    • De - PL Raj
      4 września 2025, 08:34

      W Niemczech czekają mieszkanka i to dość tanie lepiej czasem tańsze niż w Polskim raju. Jeżeli ktoś woli zapleśniałą norę gratis astma w gówno kraju to jego wybór. Najważniejsze że jest praca na lini produkcyjnej razem z patologią bez zębów, a rano szczur przebiega drogę na szczęście.

      Pozdrawiam z łóżeczka jeszcze idę spać dziś chyba wstanę o 12, trzeba się wysypiać. Kochani podatnicy z Niemiec zadbali o moje małe prywatne szczęście . Szczerze nie dziewie się inżyniera po co praca skoro Polacy w UKejach pracują na nich.

    • De - PL Raj
      4 września 2025, 09:33

      Wczoraj w całym wolnym dniu dzięki niemieckiemu podatnikowi, przeglądałem YouTuba. Wyskoczyły mi obrady w gówno kraju, a oni dyskutowali coś o " anti islamo..
      " , sprawdziłem specjalnie dla was o czym mowa :

      " https://www.gov.uk/government/news/government-launches-working-group-on-anti-muslim-hatredislamophobia-definition "

      W skrócie w kraju patologii i gówna rasiści chcą wam się dobrać do d**y za jaką kolwiek krytykę kebaba pójdziecie do pierdla . Niezły Ten Jukejski Raj - hahah .

      Pozdrawiam już z leżaczka.

    • @Z kraju g....a
      4 września 2025, 11:53

      I bardzo dobrze, że nie ma mieszkań i są drogie. Przynajmniej tacy jak ty wyjadą stąd. Trzeba było się uczyć, inwestować w siebie, rozwijać a nie balowsc i teraz płacz bo pracujesz za najniższą krajową, bo nic nie odkładasz. Niestety, bez kwalifikacji gdziekolwiek pojedziesz zawsze będziesz pracował za najniższą krajową nawet w Polsce.

    • De - PL Raj
      5 września 2025, 18:00

      @ z kraju g ... właśnie wyjeżdżaj z Anglii blokujesz tylko miejsce, Anonim z uśmiechem na ustach ze swych podatków jest gotów sponsorować inżynierów i inna patole żyjąca z jego datków dystrybuowanych przez rząd gówno kraju. Mu to się podoba on nie potrzebuje zmian a ty mu tu pasujesz humor faktami.

    • Tuiteraz
      5 września 2025, 21:12

      Jak dlugo w UK bedzie rzadzic arystokracja oderwana od rzeczywistosci a angole beda myslec jak poddani plebs z pokora przyjmujac decyzje lordow i ser-ow- to sytuacja nigdy sie nie zmieni...Zamiast wydawac publiczne pieniadze dla tych ,ktorzy maja lichwiarskie czynsze,to nalezy budowac mieszkania czynszowe nalezace do miasta,tylko ze miasta maja to w dupie!

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 05.06.2026
    GBP 4.9138 złEUR 4.2433 złUSD 3.6553 złCHF 4.6301 zł

    Sport