Menu

Angela Merkel do Niemców: Zostańcie w domach, z rozwagi i zdrowego rozsądku

Angela Merkel do Niemców: Zostańcie w domach, z rozwagi i zdrowego rozsądku
Angela Merkel wygłosiła apel do narodu. (Fot. Getty Images)
Kanclerz Angela Merkel wezwała obywateli Niemiec do ograniczenia kontaktów i powstrzymania się od podróżowania. Uczyniła to w specjalnym apelu, który wyemitowały w sieci wszystkie duże portale i dzienniki.
Reklama

"Spotykajcie się ze znacznie mniejszą liczbą osób, czy to na zewnątrz, czy w domu" - oświadczyła Merkel. "Powstrzymajcie się od wszelkich podróży, które nie są naprawdę istotne, od wszelkich uroczystości, które nie są naprawdę konieczne" - dodała.

"Proszę, zostańcie w domu, kiedy tylko jest to możliwe, gdzie to możliwe" - wezwała kanclerz Niemców. "Dla własnego zdrowia i zdrowia wszystkich, których możemy uratować przed chorobą. Aby mieć pewność, że nasz system opieki zdrowotnej nie zostanie przytłoczony, aby szkoły i przedszkola dla naszych dzieci pozostały otwarte. Dla naszej gospodarki i naszej pracy" - zaapelowała.

Merkel oceniła, że Niemcy znajdują się "w bardzo poważnej fazie pandemii koronawirusa". Zauważyła, że pandemia rozprzestrzenia się szybciej niż pół roku temu. "Względnie spokojnie skończyło się lato, teraz czekają nas trudne miesiące" - oznajmiła. "O tym, jak zimą będą wyglądać nasze święta, zadecydują najbliższe dni i tygodnie" - dodała.

"Musimy teraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wirus nie rozprzestrzeniał się w sposób niekontrolowany" - ostrzegła kanclerz i zaznaczyła, że liczy się każdy dzień. Każda osoba może przyczynić się do ponownego spadku liczby infekcji, przestrzegając minimalnych odległości i zasad higieny, a także stosując ochronę ust i nosa - przypomniała.

"Nauka mówi nam jasno: rozprzestrzenianie się wirusa zależy bezpośrednio od liczby kontaktów i spotkań, które każdy z nas ma" - wskazała Merkel.

Kanclerz podkreśliła, że Niemcy stosunkowo dobrze przetrwały pierwsze sześć miesięcy pandemii. Jej zdaniem udało się to, ponieważ "trzymaliśmy się razem i przestrzegaliśmy zasad". "Z rozwagi i zdrowego rozsądku" - dodała. Ograniczenie kontaktów to "najskuteczniejszy środek, jaki mamy obecnie przeciwko pandemii" - skonstatowała.

Jak ogłosił berliński Instytut Roberta Kocha (RKI), wczoraj stwierdzono w Niemczech 7 830 nowych infekcji koronawirusem. Zmarły 33 kolejne osoby. Dzień wcześniej RKI informował o 7 334 nowych zakażeniach i 24 zgonach.

Czytaj więcej:

Niemcy: Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem

Londyn: Seks z osobą spoza domu od dziś zakazany

Brytyjczycy w czasie lockdownu zmieniają swoje przyzwyczajenia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama