Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Amnesty International: "Policja w UK prześladuje młodych czarnoskórych mężczyzn"

Amnesty International:
Aktywiści zauważają, że policjanci skupiają się wyłącznie na czarnoskórych mieszkańcach. (Fot. Getty Images)
Scotland Yard nastawia się na łapanie młodych czarnych mężczyzn, łamiąc w ten sposób prawa człowieka - twierdzi Amnesty International. Tymczasem służby tłumaczą, że tajna baza danych Gangs Matrix ma na celu 'zapobieganie śmierci młodych ludzi'.
Reklama

Policyjny zbiór danych zawiera informacje o około 3,8 tys. osób. Według Amnesty International, 1,5 tys. z nich jest jednak zupełnie nieszkodliwych. Organizacja odkryła także, iż 87% osób na liście jest czarnych lub pochodzi z mniejszości azjatyckich i etnicznych. Dla porównania, 13% populacji Londynu to czarnoskórzy, którzy jednocześnie stanowią 27% wśród skazanych młodocianych przestępców.

“Jasne jest, że Londyn ma obecnie ogromny problem z przestępczością z użyciem noży, ale baza danych Gang Matrix nie jest jego rozwiązaniem. Stanowi za to element bezużytecznego i przepełnionego rasizmem pojęcia gangów. Cały system jest dyskryminujący i stygmatyzujący młodych czarnych mężczyzn na podstawie muzyki, której słuchają lub zachowań w mediach społecznościowych. Utrwala on postawy rasistowskie i może mieć wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Niektórzy policjanci zachowują się, jakby byli na Dzikim Zachodzie, przyjmując fałszywe założenie, że mogą zakładać nieprawdziwe profile na Facebooku i dodawać ludzi do znajomych tylko po to, by ich monitorować bez potrzeby uzyskania nakazu przeszukania” - komentuje dyrektor Amnesty’s UK, Kate Allen.

Działaczka zaapelowała do burmistrza Londynu o likwidację bazy danych, gdyż nie spełnia ona standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka.

“Nie istnieją jasne wytyczne co do odświeżania bazy ani sposoby podważenia zasadności umieszczenia w niej danej osoby. Brakuje także jednoznacznej listy osób z dostępem do danych” - kontynuuje dyrektor.

Organizacja zwróciła się do Information Commissioner’s Office (ICO) o sprawdzenie, czy prowadzenie bazy danych łamie przepisy o ochronie praw człowieka.

Matrix powstał w 2012 roku po fali zamieszek, które dotknęły Londyn latem 2011 roku. Policja gromadzi w niej różne dane wywiadowcze, w tym przeszłość kryminalną, aktywność w mediach społecznościowych oraz informacje pozyskane od instytucji, w tym lokalnych urzędów. Na podstawie danych, przy użyciu tajnego algorytmu, obliczana jest szkodliwość społeczna danej osoby.

Czy policja w UK kieruje się rasizmem? (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   17 maja, 11:01

   Nie chodzi o rasizm ale prawda jest taka ze tam gdzie są dzielnice czarnych jest najniebezpieczniej a i grupy nastolatków czarnoskórych są najnoebezpieczniejsze i tyle w tym temacie ale oni maja zawsze rasizm

  • Kakadu
   17 maja, 11:22

   Wszedzie hipokryzja. Nie baza danych jest tu problemem, ale coz, trudno jest brac odpowiedzialnosc za swoje czyny. Czy Amnesty Intl. wypowiedzialo sie kiedys lub wydalo raport na temat powiazania tzw. "imigrantow ze stref wojennych" i wzrostu przestepczosci w Europie? Na temat roznic kulturowych, cywilizacyjnych? Mniemam ze nie, bo to sie wiaze z duza odpowiedzialnoscia. Latwiej jest oskarzyc policjantow i mityczne bazy danych.

  • Beholder
   17 maja, 13:35

   Złapali kilku niebiałych nożowników i już podnosi się lament, że rasizm.

  • Magig13
   17 maja, 14:34

   Nie widzialem zadnego bialego z meczeta a tych drugich niestety i to w bialy dzien😆

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama