Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Amnesty International: "Policja w UK prześladuje młodych czarnoskórych mężczyzn"

Amnesty International: "Policja w UK prześladuje młodych czarnoskórych mężczyzn"
Aktywiści zauważają, że policjanci skupiają się wyłącznie na czarnoskórych mieszkańcach. (Fot. Getty Images)
Scotland Yard nastawia się na łapanie młodych czarnych mężczyzn, łamiąc w ten sposób prawa człowieka - twierdzi Amnesty International. Tymczasem służby tłumaczą, że tajna baza danych Gangs Matrix ma na celu 'zapobieganie śmierci młodych ludzi'.
Reklama
Reklama

Policyjny zbiór danych zawiera informacje o około 3,8 tys. osób. Według Amnesty International, 1,5 tys. z nich jest jednak zupełnie nieszkodliwych. Organizacja odkryła także, iż 87% osób na liście jest czarnych lub pochodzi z mniejszości azjatyckich i etnicznych. Dla porównania, 13% populacji Londynu to czarnoskórzy, którzy jednocześnie stanowią 27% wśród skazanych młodocianych przestępców.

“Jasne jest, że Londyn ma obecnie ogromny problem z przestępczością z użyciem noży, ale baza danych Gang Matrix nie jest jego rozwiązaniem. Stanowi za to element bezużytecznego i przepełnionego rasizmem pojęcia gangów. Cały system jest dyskryminujący i stygmatyzujący młodych czarnych mężczyzn na podstawie muzyki, której słuchają lub zachowań w mediach społecznościowych. Utrwala on postawy rasistowskie i może mieć wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Niektórzy policjanci zachowują się, jakby byli na Dzikim Zachodzie, przyjmując fałszywe założenie, że mogą zakładać nieprawdziwe profile na Facebooku i dodawać ludzi do znajomych tylko po to, by ich monitorować bez potrzeby uzyskania nakazu przeszukania” - komentuje dyrektor Amnesty’s UK, Kate Allen.

Działaczka zaapelowała do burmistrza Londynu o likwidację bazy danych, gdyż nie spełnia ona standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka.

“Nie istnieją jasne wytyczne co do odświeżania bazy ani sposoby podważenia zasadności umieszczenia w niej danej osoby. Brakuje także jednoznacznej listy osób z dostępem do danych” - kontynuuje dyrektor.

Organizacja zwróciła się do Information Commissioner’s Office (ICO) o sprawdzenie, czy prowadzenie bazy danych łamie przepisy o ochronie praw człowieka.

Matrix powstał w 2012 roku po fali zamieszek, które dotknęły Londyn latem 2011 roku. Policja gromadzi w niej różne dane wywiadowcze, w tym przeszłość kryminalną, aktywność w mediach społecznościowych oraz informacje pozyskane od instytucji, w tym lokalnych urzędów. Na podstawie danych, przy użyciu tajnego algorytmu, obliczana jest szkodliwość społeczna danej osoby.

Czy policja w UK kieruje się rasizmem? (Fot. Getty Images)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama