Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Amerykańskie media: Jak prezydent-elekt zostaje prezydentem

Amerykańskie media: Jak prezydent-elekt zostaje prezydentem
Jeśli głosowanie elektorów potwierdzi zwycięstwo Bidena, będzie on mógł być zaprzysiężony 20 stycznia 2021 roku. (Fot. Getty Images)
Przed zaprzysiężeniem Joe Bidena czeka jeszcze certyfikowanie wyników wyborczych przez poszczególne stany, głosowanie Kolegium Elektorów oraz zatwierdzenie tego rezultatu przez Kongres - przypomina w artykule 'Jak prezydent-elekt zostaje prezydentem' portal radia NPR.
Reklama
Reklama

Największe amerykańskie media, w tym telewizje Fox News, CNN i NBC oraz agencja Associated Press uznają, że Demokrata zdobył w przeprowadzonych 3 listopada wyborach 290 głosów elektorskich, podczas gdy sprawujący urząd Republikanin - 217. By zostać kolejnym prezydentem USA, trzeba mieć poparcie co najmniej 270 elektorów.

"Jednak droga od kandydata do prezydenta-elekta oraz prezydenta nie jest zakończona" - pisze portal NPR. I zauważa, że przed nami w listopadzie, grudniu i styczniu napięty kalendarz.

Do przeliczenia w USA pozostały wciąż ostatnie głosy. To najczęściej karty wyborcze przesłane pocztą, z których niektóre wymagają żmudnego i czasochłonnego procesu weryfikacji. Co więcej, w niektórych stanach wciąż przyjmowane są karty wyborcze wysłane przed datą głosowania (3 listopada). W Utah można je uwzględniać do 17 listopada.

Na podstawie danych z komisji, dziennik "New York Times" oraz ośrodek badania opinii Edison Research, ogłosiły wczoraj, że Demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Georgii, a urzędujący prezydent USA, Republikanin Donald Trump w Karolinie Północnej. Tym samym media te uznały, że wyborcze pojedynki rozstrzygnięte są we wszystkich amerykańskich stanach. Biden może według nich końcowo liczyć na 306 głosów elektorskich, a Trump na 232.

Wiadomo, że w Georgii, z uwagi na niewielką przewagę Bidena, dojdzie do ponownego przeliczenia głosów. W Pensylwanii w czwartek do zliczenia pozostały ok. 43 tys. karty wyborcze - pisze portal NPR. Te, które napłynęły od 3 do 6 listopada - zgodnie z zarządzeniem sędziego Sądu Najwyższego Samuela Alito - zostały oddzielone na osobne stosy. Według informacji mediów, nie zmienią one wyniku w tym stanie - Biden w stanie z Filadelfią ma nad Republikaninem Donaldem Trumpem przewagę ponad 55 tys. głosów.

Po zakończeniu pracy przez komisje władze stanowe przechodzą do procesu certyfikacji wyników, co powinno zakończyć się w drugim tygodniu grudnia.

Do 8 grudnia stany wybiorą wszystkich swoich elektorów - odnotowuje NPR. Liczba głosów elektorskich, która przypada na stan zależna jest od liczby zamieszkujących go osób. Dla przykładu Vermont ma 3, a Teksas 38. Łącznie jest ich 538.

W większości stanów kandydat wygrywający głosowanie powszechne otrzymuje poparcie wszystkich elektorów. Wyjątkami są Nebraska i Maine, gdzie 2 głosy elektorskie przypadają zwycięzcom w całym stanie, a pozostałe - 3 w Nebrasce i 2 w Maine - zwycięzcom w poszczególnych okręgach wyborczych.

Kolegium Elektorów głosować będzie 14 grudnia. Głosy oddane przez elektorów w stanach zatwierdza gubernator. Do 23 grudnia wszystkie powinny spłynąć do Kongresu.

Jak podaje dzisiaj BBC, pojawiają się pierwsze oznaki wskazujące na to, że Trump zaczyna się godzić ze swoją porażką. (Fot. Getty Images)

Elektorzy teoretycznie mogą wyłamać się i zagłosować wbrew temu jak opowiedział się wyborczo ich stan. Tak dzieje się jednak rzadko i nigdy nie miało to wpływ na ostateczny rezultat wyścigu o Biały Dom. Biorąc pod uwagę przewagę wyborczą Bidena, dziesiątki elektorów musiałoby postąpić wbrew tradycji, aby zmienić wybory na korzyść Trumpa - zauważa NPR.

Nowy Kongres zostanie zaprzysiężony 3 stycznia 2021 roku. Trzy dni później parlamentarzyści podliczą głosy elektorskie. To ostatni krok na drodze od prezydenta-elekta do prezydenta.

Członkowie Senatu i Izby Republikanów zgromadzą się 6 stycznia na posiedzeniu prowadzonym przez przewodniczącego Senatu, w tym przypadku wiceprezydenta Mike'a Pence'a. Karty z głosami elektorów będą odczytywane na głos, w porządku alfabetycznym według stanu.

Po podliczeniu wyników przewodniczący ogłosi, czy któryś z kandydatów uzyskał wymagane do prezydentury 270 głosy elektorskie. Dwa tygodnie później - w południe 20 stycznia 2021 roku - zwycięzca zostanie zaprzysiężony.

Czytaj więcej:

Media: Kandydat Demokratów Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA

Biden: Będę prezydentem, który nie chce dzielić, ale chce łączyć

USA: Republikanie domagają się ponownego przeliczenia głosów oraz audytów

Biden jest pro-polski, nazywają go "Joe Bidenski"

Wybory w USA: Biden zwycięża w Arizonie. Demokraty nie wybrano tam od 1996 r.

Donald Trump "rozważa start w wyborach w 2024 roku"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama