Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Amerykanie żyją krócej. Tak nie było od 100 lat

Amerykanie żyją krócej. Tak nie było od 100 lat
Amerykanie żyją coraz krócej. Na zdj. Times Square w Nowym Jorku. (Fot. John Smith/VIEWpress)
Średnia oczekiwana długość życia Amerykanów w 2021 r. spadła o niemal rok, zaś w porównaniu z 2019 r. o 2,7 roku - wynika z raportu Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (NCHS). Według 'New York Times', jest to największy spadek od niemal 100 lat. Głównym powodem była pandemia Covid-19.
Reklama
Reklama

Według NCHS, średnia długość życia Amerykanów w 2021 r. wyniosła 76,1 roku, podczas gdy w 2020 r. była na poziomie 77 lat, zaś w 2019 r. - 78,8. Największe spadki zanotowano wśród rdzennych Amerykanów - aż o 6,6 roku w ciągu dwóch lat. O ponad 4,2 roku spadła długość życia Latynosów, o cztery lata - Afroamerykanów, o 2,4 roku - ludności białej, a o dwa - Azjatów.

W większym stopniu ucierpiało zdrowie mężczyzn (spadek długości życia o 3,1 roku) niż kobiet (2,3). Jak zauważa "New York Times", był to największy spadek od 1923 r.

Jak wskazują autorzy badania, Covid-19 był zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który przyczynił się do skrócenia oczekiwanej długości życia. Na drugim miejscu były "nieumyślne szkody" (15,9 proc.), a na trzecim choroby serca (4,1 proc.). Autorzy raportu podkreślają jednak, że dane na temat śmierci z powodu przedawkowania narkotyków - zaliczane do kategorii "nieumyślne szkody" - mogą być zaniżone.

Według danych krajowych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) tylko z powodu przedawkowania opioidów takich jak fentanyl zmarło ponad 100 tys. Amerykanów. NCHS podkreśla jednocześnie, że spadek byłby jeszcze większy, gdyby nie fakt, że w pandemii Covid-19 zmniejszyła się liczba śmierci z powodu grypy, zapalenia płuc i chorób dolnych dróg oddechowych.

Jak stwierdził cytowany przez "New York Times" dr Steven Woolf z uczelni Virginia Commolwealth University, odnotowane pogorszenie się sytuacji zdrowotnej Amerykanów jest "historyczne". Zauważył też, że Stany Zjednoczone odstają w tym względzie od pozostałych krajów rozwiniętych, które choć również zanotowały spadek średniej długości życia w 2020 r., to tendencja ta zatrzymała się w kolejnym roku.

"Żaden z tych krajów nie doświadczył trwającego spadku, tak jak USA, a w przypadku wielu z nich średnia oczekiwana długość życia zaczęła wracać do normalnego poziomu" - oznajmił ekspert. Jego zdaniem wyjątkowa sytuacja USA to efekt sfragmentaryzowanej i nastawionej na zysk służby zdrowia, złych nawyków żywieniowych, palenia, szerokiego dostępu do broni, ubóstwa i zanieczyszczenia środowiska.

Czytaj więcej:

W USA na najdłuższe życie mogą liczyć mieszkańcy Hawajów

Pandemia w Europie uderzyła głównie w Brytyjczyków i środkowo-wschodnią cześć kontynentu

Niderlandy mają prawie 2 600 stulatków. To o 400 więcej niż jeszcze 5 lat temu

Niemcy: Rekordowa liczba osób w grupie wiekowej 100+

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama