Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ambasador UK w Polsce: "Nadal będziemy bliskimi partnerami i sojusznikami"

Ambasador UK w Polsce: "Nadal będziemy bliskimi partnerami i sojusznikami"
Ambasador, w kontekście umowy o handlu i współpracy, podkreślała partnerskie relacje pomiędzy Polską, Zjednoczonym Królestwem i UE. (Fot. GOV.uk)
Po Brexicie nadal będziemy bardzo bliskimi partnerami handlowymi i sojusznikami w obrębie NATO - zapewniła wczoraj w Sejmie ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. Podkreśliła, że kluczowym obszarem współpracy polsko-brytyjskiej jest nauka, technologia i inwestycje.
Reklama
Reklama

Clunes, odnosząc się do przyczyn Brexitu przypomniała, że referendum w tej sprawie odbyło się 23 czerwca 2016 r. i były "pewne powtarzające się tematy", które poruszano podczas kampanii w okresie prowadzącym do referendum.

"Przytłaczający czynnik dotyczył niepodległości i niezależności Zjednoczonego Królestwa i tematy, jakie się pojawiły dotyczyły przejęcia kontroli od Brukseli nad naszymi pieniędzmi, naszymi prawami i granicami - wodami otaczających Wielką Brytanię. Myślę, że wielu Brytyjczyków uznało, że zbyt wiele niepodległości przekazano Brukseli właśnie w kontekście tych zagadnień" - wyjaśniła Clunes.

Ambasador, w kontekście umowy o handlu i współpracy, podkreślała partnerskie relacje pomiędzy Polską, Zjednoczonym Królestwem i UE. Umowę tę - ustanawiającą zasady regulujące stosunki dwustronne - negocjatorzy UE i Zjednoczonego Królestwa uzgodnili 24 grudnia 2020 r. Umowa była stosowana tymczasowo (od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2021 r) w celu ograniczenia komplikacji wynikających z Brexitu. Finalnie weszła w życie 1 maja br.

Anna Clunes podkreśliła, że umowa gwarantuje dostęp do wzajemnych rynków, usuwa taryfy i kwoty na towary oraz zapewnia kontynuacje łańcuchów dostaw w UE i Wielkiej Brytanii. "To jest bardzo ważne z punktu widzenia Polski, gdzie całkowity handel pomiędzy naszymi krajami wyniósł 120 mld zł w okresie bezpośrednio poprzedzającym pandemię. I chociaż nastąpił spadek w styczniu tego roku, widzimy, że handel pomiędzy naszymi dwoma krajami w tej chwili z miesiąca na miesiąc znów wzrasta, starając się dojść do poprzedniego poziomu" - zaznaczyła ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

"Jest pięć obszarów, w ramach których chcielibyśmy współpracować i współpracujemy już ściśle z Polską. Pierwszy z nich dotyczy nauki, technologii i inwestycji; obecnie widzimy, że jest to kluczowy obszar dla współpracy. Po drugie, kształtowanie porządku międzynarodowego w przyszłości z silnymi instytucjami międzynarodowymi - także w obszarze handlu; po trzecie wzmacnianie bezpieczeństwa i obronności. Budowanie odporności zwłaszcza w obliczu zdrowia i klimatu. I wreszcie współpraca w obszarze wyzwań globalnych, także praca w kierunku demokracji i obrony praw człowieka" - wymieniała Clunes.

"Nadal będziemy bardzo bliskimi partnerami handlowymi, sojusznikami w obrębie NATO i nadal będziemy mieć bliskie relacje pomiędzy Wielką Brytanią a Polską we wszystkich obszarach, a także bliskie relacje z UE" - zapewniła ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia 2020 roku. Okres przejściowy, podczas którego pozostawała częścią jednolitego rynku i unii celnej, pozwolił na przeprowadzenie negocjacji w sprawie jej przyszłych stosunków z Unią. Po intensywnych negocjacjach, porozumienie w tej sprawie osiągnięto pod koniec grudnia 2020 roku.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania woli importować z Chin niż z UE

Przez Brexit mniej osób z niemieckim obywatelstwem

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Szef Wetherspoona zaprzecza, że przez Brexit ma problem z pracownikami z UE

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

Sadiq Khan wzywa do utworzenia "wizy naprawczej", aby pozyskać pracowników z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama