Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ambasador Irlandii pozytywnie o Polakach i Polska Eire Festival

Ambasador Irlandii pozytywnie o Polakach i Polska Eire Festival
Polonia w Irlandii świetnie integruje się z lokalnymi mieszkańcami. (Fot. Ambasada RP)
'Coroczny Festiwal Polska Eire jest świętem wkładu, jaki Polacy wnoszą do irlandzkiego społeczeństwa' - napisał w opublikowanym wczoraj liście ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown. Na Wyspie do 10 czerwca trwa 3. edycja wydarzenia.
Reklama

"Polacy na dobre zadomowili się w irlandzkich miejscowościach. W wielu z nich znaleźć można polskie sklepy, w supermarketach łatwo o polskie produkty. Na ulicach słychać język polski, wydawane są polskie gazety, działają polskie radiostacje. Polacy są przyjaciółmi, partnerami i małżonkami Irlandczyków, a w irlandzkich szkołach uczą się dzieci pierwszego polsko-irlandzkiego pokolenia” - rozpoczyna list ambasador.

"Irlandia istnieje w polskiej świadomości głównie dlatego, że stała się dla wielu Polek i Polaków drugim domem. Kiedy 1 maja 2004 roku Polska oficjalnie przystąpiła do Unii Europejskiej, Irlandia niezwłocznie otworzyła swój rynek pracy dla Polaków i innych nowych obywateli Unii. Minęło niewiele czasu, a Polacy znaleźli domy oraz miejsca pracy i nauki w każdym zakątku kraju (…). Dziś w Irlandii mieszka około 130 tys. Polaków. Stanowią oni największą społeczność osób urodzonych poza Irlandią i są u nas zawsze mile widziani" - dodał Keown.

W dalszej części pisma ambasador odnosi się do Festiwalu Polska Éire, odbywającego się w Irlandii w dniach 25 maja - 10 czerwca. Obejmuje on wiele polskich wydarzeń, w tym wystawy, wykłady, seminaria, sztuki teatralne i pokazy filmowe oraz wydarzenia dla rodzin z dziećmi. Festiwal Polska Éire po raz pierwszy zorganizowano w 2015 roku przy wsparciu rządu Irlandii oraz Ambasady Polski w Dublinie. W dokumencie dyplomata wyraża uznanie dla z roku na rok coraz bogatszego programu wydarzenia.

W liście autor książki "First of the Small Nations” poświęca relacjom polsko-irlandzkim. Podkreśla zacieśniające się związki między krajami - także dzięki Polakom, którzy wrócili do kraju i rozwijając swoje kariery i firmy korzystają z umiejętności i doświadczeń zdobytych w Irlandii.

"Wielu nadal łączą z Irlandią silne związki, które poprzez swoją inicjatywę Network Irlandii z zaangażowaniem wspiera ambasada. Jest to platforma zapewniająca możliwość kontaktu Polakom, którzy mieszkali w Irlandii. Takie bliskie związki istnieją także na szczeblu rządowym, czego przykładem jest partnerska współpraca Irlandii i Polski w Unii Europejskiej” - można przeczytać w piśmie.

Keown odnosi się także do członkostwa w Unii Europejskiej, które "jest kluczową kwestią, wpływającą na sukces otwartej, konkurencyjnej gospodarki Irlandii, a także nasze bezpieczeństwo i dobrobyt w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Unia jest też wspólnotą uniwersalnych wartości, które podzielamy”.

Dyplomata zauważa także wzrost gospodarczy obydwu krajów. Irlandia od czterech lat jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii, jedną z najbardziej otwartych na świecie. Jednocześnie o 10-15% rocznie rośnie wartość wymiany handlowej między państwami (w 2017 roku wyniosła ponad 13 mld złotych). Wzrost handlu zawdzięczany jest jego zdaniem Polakom pracującym w irlandzkich firmach (zarówno w Irlandii, jak i w Polsce) oraz tym prowadzącym w Irlandii swoje własne firmy.

"The craic will be dobry to hasło Festiwalu Polska Éire. Craic w języku irlandzkim oznacza świetną zabawę, zatem hasło to idealnie ukazuje przenikanie się irlandzkiej i polskiej kultury. Festiwal symbolizuje też wspólnotę i bliskość Irlandczyków i Polaków. Niech ta bliskość towarzyszy nam jak najdłużej!” - podsumowuje szef irlandzkiej dyplomacji nad Wisłą.

Występ zespołu Koniczyna podczas festiwalu. (Fot. Ambasada RP)

 

  Komentarze


  • Tom
   8 czerwca, 23:09

   "Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu"-.....i bardzo dobrze!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama