Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Amazon zainwestował 575 mln dolarów w Deliveroo

Amazon zainwestował 575 mln dolarów w Deliveroo
Deliveroo to obecnie jedna z najpopularniejszych usług do dowozu jedzenia na terenie UK. (Fot. Getty Images)
Koncern Amazon został jednym z głównych uczestników rundy inwestycyjnej zorganizowanej przez brytyjską firmę zajmującą się dostawami jedzenia Deliveroo. W ramach najnowszego zastrzyku kapitału spółka otrzymała 575 mln dolarów.
Reklama

Spółka z siedzibą w Londynie ma wykorzystać pieniądze m.in. do rozwoju zespołu technologicznego, swojej sieci usługowej oraz do badania nowych formatów usługi, takich jak kuchnie nastawione jedynie na sprzedaż dostawczą posiłków. W sumie Deliveroo zgromadziło dotychczas środki w łącznej wysokości 1,53 mld dolarów.

Oprócz Amazona, swój wkład w firmę zwiększyli także obecni inwestorzy - T Rowe Price, Fidelity Management and Research oraz Greenoaks.

Amazon planuje wykorzystać brytyjski start-up do bezpośredniej rywalizacji z funkcjonującą w Wielkiej Brytanii podobną usługą Uber Eats. W 2018 r. Amazon zrezygnował z prowadzenia własnej usług dostaw żywności w Londynie. W sierpniu ubiegłego roku Uber miał zaś prowadzić wstępne rozmowy o przejęciu Deliveroo, które nie doszły do skutku.

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków dostaw jedzenia. Informacja o inwestycji w Deliveroo sprawiła, że konkurencyjne spółki tracą na dzisiejszej sesji giełdowej. Just Eat notuje spadki przekraczające 7 proc., Takeaway.com przekroczyło 5 proc. straty wartości, a Delivery Hero - blisko 4 proc.

Europejski rynek dostaw jedzenia z restauracji dąży obecnie do coraz większej konsolidacji. W grudniu ubiegłego roku Takeaway.com ogłosiło zamiar wykupienia niemieckiej spółki Delivery Hero za ok. 930 mln euro.

Nowym pomysłem na wykorzystanie usług Uber Eats czy Deliveroo są tzw. wirtualne restauracje, czyli firmy gastronomiczne wynajmujące przestrzeń kuchenną i oferujące swoje dania jedynie przez internet z dostawą zamawianą przez aplikacje. Spółki takie rezygnują z miejsca dla gości i zatrudniania kelnerów, co pozwala na znaczne oszczędności; powstają najczęściej w miejscach, gdzie dostawcy posiłków spodziewają się największego popytu.

Amazon nadal funkcjonuje na brytyjskim rynku dostaw zakupów spożywczych ze swoją usługą Prime Now, która obiecuje dostarczenie produktów codziennej potrzeby maksymalnie w dwie godziny po złożeniu zamówienia. Także i na tym polu amerykański koncern zmaga się jednak z konkurencją, np. firmą Ocado Group oferującą dostawy zakupów zrobionych w sieci sklepów Kroger.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama