Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Amazon chce zbudować sieć satelitów, by dostarczać internet

Amazon chce zbudować sieć satelitów, by dostarczać internet
Projekt Amazona jest jednym z kilku przedsięwzięć dotyczących stworzenia globalnego internetu satelitarnego. (Fot. Getty Images)
Amazon zamierza umieścić na orbicie ponad 3 tys. satelitów, by zapewnić powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w tych miejscach na świecie, gdzie obecnie nie jest to możliwe - poinformował koncern w specjalnym oświadczeniu.
Reklama

Według agencji Reutera, w ramach długofalowego "Projektu Kuipera" na niskiej orbicie okołoziemskiej ma powstać konstelacja satelitów, które zapewnią szybką łączność szerokopasmową z niewielkim opóźnieniem przesyłu danych. Agencja zwraca uwagę, że w plany koncernu ma być zaangażowana należąca do Jeffa Bezosa prywatna firma kosmiczna Blue Origin.

Projekt Amazona jest jednym z kilku przedsięwzięć dotyczących stworzenia globalnego internetu satelitarnego. W lutym tego roku Airbus i OneWeb poinformowały, że wystrzeliły na orbitę sześć pierwszych z planowanych 650 satelitów na użytek własnej sieci. Ukończenie programu planowane jest na 2021 r. Firmy planują w tym celu założenie pierwszego na świecie wysoko zautomatyzowanego zakładu masowej produkcji satelitów za sumę 85 mln dolarów.

Inne firmy nie pozostają w tyle. Wspierana przez Loral Space firma Telesat planuje uruchomienie własnej usługi internetu satelitarnego w oparciu o sieć 300 przekaźników w 2022 r. Prace w tym zakresie prowadzi również należący do Elona Muska SpaceX realizujący projekt Starlink.

Waszyngtońska firma LeoSat twierdzi zaś, że podpisała "przedstartowe" umowy na bezpieczny przesył danych swoją siecią satelitów na sumę ponad miliarda dolarów. Banki, operatorzy telekomunikacyjni i rządy mają zacząć korzystać z rozwiązania LeoSatu w 2022 r.

Obecnie internet satelitarny oferuje już firma Hughes Network Systems (jeden z inwestorów OneWeb), lecz jej sprzęt wykorzystuje wyższe orbity geostacjonarne.

 

  Komentarze


  • PolonusUK
   7 kwietnia, 10:13

   Wydaja miliardy na satelity, a planeta pomalu umiera z zanieczyszczen, ludzie umieraja na przerozne choroby ale co tam, lepiej zebrac na te cele do puszek na ulicach, niech zwykli zjadacze chleba placa. Kpina !

  • Edek Muzk
   7 kwietnia, 12:35

   Luzuj poslady apoloniusz

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama