Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Adwokat słynnego mordercy chce zostać szefem norweskiego sportu

Adwokat słynnego mordercy chce zostać szefem norweskiego sportu
Czy Geir Lippestad zdobędzie prestiżowe stanowisko? (Fot. Getty Images)
Geir Lippestad, adwokat Andersa Breivika, który w lipcu 2011 roku zabił w zamachu na dzielnicę rządową i na wyspie Utoya 77 osób, jest jednym z kandydatów na prezesa norweskiej konfederacji sportu (NIF).
Reklama

Wybory na kadencję 2019-2023 odbędą się w maju podczas kongresu NIF. Wśród sześciu kandydatów przedstawionych przez komitet wyborczy NIF Lippestad jest najbardziej znany, ponieważ w czasie procesu Breivika, który sam wybrał go na swojego obrońcę, występował codziennie w mediach przez ponad dwa miesiące i wzbudził ogromne uznanie swoim profesjonalizmem i obiektywnością.

"Moje sportowe doświadczenia to pływanie i piłka wodna. W tej dyscyplinie mam nawet tytuł mistrza kraju. Przez lata pracowałem też z młodzieżą uprawiającą unihokej (bandy) i właśnie ta federacja zgłosiła mnie na kandydata do NIF. Mam ogromną motywację i inspirację, aby poprowadzić organizację, która jest największym ruchem społecznym kraju" - przekazał Lippestad na łamach dziennika "Verdens Gang".

Anders Behring Breivik przeprowadził 22 lipca 2011 roku zamach bombowy na budynek rządowy w Oslo, w którym mieści się m.in kancelaria premiera. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym partii pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Jego proces odbył się w dniach 16 kwietnia - 22 czerwca 2012 roku. Został skazany na maksymalną w Norwegii karę 21 lat więzienia.

Broniący go Lippestad otrzymał prestiżowe wyróżnienie "Osiągnięcie roku", przyznawane najlepszemu prawnikowi kraju przez dziennik finansowy "Finansavisen".

Zdaniem norweskich mediów, pomimo że jego kandydatura jest zaskakująca, to jest on najpoważniejszym kandydatem na prezesa NIF i "jedynym bez żadnej skazy".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama