Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Abortion Without Borders: A significant increase in the number of Poles seeking help in terminating

Abortion Without Borders: A significant increase in the number of Poles seeking help in terminating
"Dopóki nie możemy liczyć na system, na to, że władza zauważy w końcu, że aborcja się dzieje, to musimy sobie pomagać i wykazywać się solidarnością aborcyjną". (Fot. Getty Images)
During the first year of operation, Abortion Without Borders received over 7,000. calls from 5.2 thousand people looking for information and support in terminating a pregnancy - informed Justyna Wydrzyńska from the organization Women on the Net. Almost half of the people contacted after the judgment of the Constitutional Tribunal on abortion.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z danych Aborcji Bez Granic (ABG) wynika, że w pierwszym roku działalności na infolinii organizacji odebrano ponad 7 tys. połączeń od ponad 5,2 tys. osób, które szukały informacji i wsparcia w przerwaniu ciąży.

W tym czasie ABG pomogła niemal 2,2 tys. osobom w dostępie do tabletek aborcyjnych oraz wsparła finansowo 265 osób w drugim trymestrze ciąży w organizacji wyjazdu, pobytu i zabiegu w zagranicznej klinice, przeznaczając łącznie na ten cel prawie 330 tys. zł.

Justyna Wydrzyńska z organizacji Kobiety w Sieci przekazała, że wszystkie rozmowy trwały łącznie 400 godzin i były to w większości telefony od osób szukających dostępu do tabletek aborcyjnych.

Wydrzyńska zaznaczyła, że osoby dzwoniące na infolinię ABG szukały również wsparcia odnośnie przyjmowania tabletek oraz szukały opieki poaborcyjnej, a także ogólnych informacji o tym, jak wygląda aborcja za granicą i jakie są możliwości wykonania zabiegu w Polsce.

"Po ogłoszeniu wyroku TK nasz telefon w zasadzie się zagotował" - zaznaczyła Wydrzyńska. Jak przekazała Aborcja Bez Granic, w pierwszych miesiącach działalności - średnio co miesiąc - 250 osób kontaktowało się z ABG. "Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia dostępu do aborcji z przyczyn embriopatologicznych liczba telefonów i zapytań wzrosła kilkunastokrotnie" - poinformowała ABG.

Aborcja Bez Granic (ABG) powstała 11 grudnia 2019, po to - jak wyjaśnia organizacja - aby pomagać osobom w niechcianej ciąży w Polsce lub poza jej granicami. W skład inicjatywy wchodzą takie organizacje jak: Kobiety w Sieci, Aborcyjny Dream Team, Women Help Women, Abortion Network Amsterdam, Ciocia Basia (Niemcy), czy Abortion Support Network (Anglia).

22 października Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Czytaj więcej:

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce

Członkinie Strajku Kobiet: Policja jest brutalna i łamie prawo

"Rzeczpospolita": TK Julii Przyłębskiej może złagodzić wyrok w sprawie aborcji

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement