ATP tournament in Astana: Hurkacz advanced to quarter-finals

Polak debiutuje w tym roku w Kazachstanie. (Fot. Tim Clayton/Corbis via Getty Images)
Hubert Hurkacz defeated the tennis player of the hosts Aleksander Bublik 6: 4, 6: 4 and advanced to the quarter-finals of the ATP 500 indoor tournament in Astana, Kazakhstan (prize pool of $ 2.05 million). On Friday, the next rival of the Pole will be the Greek Stefanos Tsitsipas.

Początek meczu 10. w światowym rankingu wrocławianina z 43. w tym zestawieniu urodzonym w Rosji reprezentantem Kazachstanu był wyrównany, a obaj tenisiści bazowali na mocnym podaniu. Różnica polegała na tym, że Bublik bardziej ryzykował i był mniej precyzyjny, co za sprawą podwójnych błędów (łącznie sześć w meczu) przełożyło się na przełamania na korzyść Polaka w trzecim gemie i piątym gemie.

Zrobiło się 4:1 dla Hurkacza, ale wspierany przez lokalnych kibiców Bublik nie myślał rezygnować. Zbliżył się na jednego gema, miał nawet dwie okazje do ponownego przełamania i wyrównania, ale Polak wybrnął z opresji i wygrał pierwszą partię 6:4 po 37 minutach.

Drugi set miał podobny scenariusz. Polak w trzecim gemie wykorzystał kłopoty serwisowe rywala i wyszedł na 2:1, a po chwili powiększył przewagę nad siedmiokrotnym finalistą zawodów ATP, który w dorobku ma jeden tytuł z lutego tego roku wywalczony w Montpellier, a przed rokiem w Astanie odpadł w półfinale.

Bublik miał wsparcie publiczności, ale to mu nie pomogło mu pokonać Hurkacza. (Fot. JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN/AFP via Getty Images)

Polak "pilnował" swojego podania, w trzech ostatnich gemach przy własnym serwisie stracił tylko trzy punkty i po 81 minutach gry zameldował się w ćwierćfinale.

Była to czwarta potyczka tych tenisistów. Kazach był lepszy w 2020 roku w Dubaju, a później dwukrotnie - w 2021 roku w Wimbledonie i w tym roku w Dubaju - triumfował Polak.

Czwartkowe zwycięstwo pozwoliło mu się przesunąć na ósme miejsce w klasyfikacji ATP Race to Turin. Wyłoni ona ośmiu uczestników kończącego sezon turnieju masters, w którym Hurkacz przed rokiem zadebiutował.

O półfinał wrocławianin, który w 1. rundzie wygrał z Argentyńczykiem Francisco Cerundolo 6:2, 7:6 (7-2), powalczy jutro z Tsitsipasem. Grek jest szósty w światowym rankingu, a w Astanie gra z "trójką".