Menu

AI broni Polaków na Wyspach przed mową nienawiści w sieci

AI broni Polaków na Wyspach przed mową nienawiści w sieci
AI może "dokładnie rozróżnić w internecie agresję od nieszkodliwych komentarzy". (Fot. Getty Images)
Brytyjskie władze wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) do wykrywania antypolskiego hejtu w mediach społecznościowych. Obecnie aż 5 proc. postów na temat Polaków ma negatywny lub obraźliwy przekaz - przekazuje BBC.
Reklama

Za technologią AI do monitorowania agresywnych treści w internecie stoją firma Hatelab z Cardiff University i polski start-up Samurai Labs. 

Badania przeprowadzone przez Samurai Labs wykazały, że 5 proc. materiałów opublikowanych w mediach społecznościowych na temat Polaków miały negatywny lub obraźliwy przekaz - informuje BBC, przypominając, że na Wyspach mieszka oficjalnie ponad 900 tys. polskich obywateli.

Naukowcy z Cardiff University zapewniają, że sztuczna inteligencja może "dokładnie rozróżnić w sieci agresję od nieszkodliwych komentarzy".

Od czasu referendum ws. Brexitu nastąpił wzrost mowy nienawiści w sieci. (Fot. Getty Images)

Z kolei dyrektor generalny Samurai Labs, Michał Wroczyński, dodaje, że AI jest w stanie rozpoznać osiem kategorii nadużyć - od nakazywania ludziom, żeby "wracali do domu", po grożenie im śmiercią.

Matthew Williams, dyrektor Hatelab, zauważa, iż sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę ze względu na wzrost mowy nienawiści od czasu referendum ws. Brexitu w 2016 r. W latach 2017–2018 w Anglii i Walii odnotowano ponad 94 tys. przestępstw z nienawiści - wzrost o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Gdy Zjednoczone Królestwo przygotowuje się do opuszczenia UE, zastosowanie najbardziej zaawansowanych metod będzie miało kluczowe znaczenie w pomaganiu władzom w szybkim rozpoznawaniu znaków ostrzegawczych oraz zapewnieniu spokoju i bezpieczeństwa żyjącej tu polskiej społeczności" - podkreśla Williams w rozmowie z BBC.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   10 sierpnia, 11:24

   5% to chyba nie tak dużo w porównaniu do tego ile "hejtu" Polacy piszą w Internecie o muzułmanach żydach ukraincach itd.
   Szkoda że ten polski start-up Samurai Labs nie działa w Polsce. Chyba że działa ale w jedną stronę

  • PabloWhodioni
   10 sierpnia, 11:24

   Wow. Jestem pod wrazeniem. Kto wymyslil pojecie I co to jest mowa nienawisci? Nierozumiem brzmi to dla mnie troche Jak jakisc komunistyczno-lewacki belkot. Termin mowa nienawisci zostal wymyslony PO to zeby kneblowac usta I zniszczyc wolne suwerenne sposoby myslenia.

  • Konsument
   10 sierpnia, 15:13

   to lepsze niz zsssr cenzura rozmowa kontrolowana rozmowa kontrolowana

  • 20002
   10 sierpnia, 16:30

   Nie rozsmieszajcie POlszewiki z ta wasza zalosna akcja wspierana przez tvNazi.

  • Mateusz OO
   10 sierpnia, 19:55

   E tam piszecie i piszecie na tej stronie a tak naprawdę nie macie na nic wpływu na żaden Brexit Boni tak już wyszli teoretycznie Europa to tylko cząstka tego globu Musicie zrozumieć to i pisanie ze ten naród pójdzie na dno albo coś jeszcze Oni nie mają waszego myślenia odrazu daje reke uciąć że będzie lepiej a już jest lepiej inne place się zaczną i mają rację co to jest Europa albo Polak ja mam lat 26 a jak widzę starsze pokolenie to mi wstyd niech ich wywiaza z tąd bo tu trzeba posługiwać się językiem umieć coś zrobić i się rozwijać a beneficiarzom i tym na kocią łapę mówię dowodzenia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama