Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A plaque commemorating the poet Jerzy Hordyński was unveiled in Rome

A plaque commemorating the poet Jerzy Hordyński was unveiled in Rome
Przyjaciele wspominają go jako stałego bywalca niemal wszystkich kulturalnych wydarzeń w Rzymie. (Fot. lavalledeitempli.net/screenshot)
In Rome, a plaque commemorating the poet, essayist and journalist Jerzy Hordyński (1919-1998), who was one of the most colorful figures of the Italian Polish community, was unveiled on Friday. The ceremony took place on the 100th anniversary of his birth.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tablicę odsłonięto na fasadzie domu, przy znajdującej się koło Watykanu ulicy Borgo Pio nr 84, w którym poeta mieszkał ponad 30 lat.

W ceremonii uczestniczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Obecni byli przyjaciele Hordyńskiego, przedstawiciele władz włoskiej stolicy oraz delegacja Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia - miasta, gdzie urodził się poeta i które krzewi pamięć o nim.

Jerzy Hordyński urodził się 18 października 1919 roku. Studiował prawo i orientalistykę we Lwowie. Jako poeta zadebiutował w 1935 roku i wkrótce stał się członkiem tamtejszej czołowej grupy poetyckiej. Przed wojną pisał wiersze i artykuły w prasie lwowskiej i warszawskiej.

Tablicę odsłonięto na fasadzie domu, w którym poeta mieszkał ponad 30 lat. (Fot. Twitter/@PLinItalia)

W czasie II wojny światowej działał w podziemnym życiu literackim i kontynuował konspiracyjne studia.

Po powtórnym zajęciu Lwowa przez ZSRR w lipcu 1944 roku został aresztowany i zesłany do łagrów, był m.in. w Donbasie. Po trzech latach został zwolniony. Następnie trafił do Krakowa, gdzie rozpoczął współpracę z "Tygodnikiem Powszechnym". Pracował także w "Życiu Literackim", gdzie razem z Wisławą Szymborską prowadził tzw. pocztę literacką.

Z Polski wyjechał w 1961 roku. Mieszkał w Wiedniu i Paryżu, a od 1964 roku w Rzymie. Z Wiecznego Miasta pisał korespondencje do polskich pism, przeprowadzał wywiady. Opublikował 11 tomików poetyckich, a jego wiersze przełożono na 16 języków.

W latach 1948-1983 Hordyński był członkiem Związku Literatów Polskich. Był autorem przekładów poezji jugosłowiańskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, francuskiej i niemieckiej.

W ceremonii uczestniczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. (Fot. Twitter/@PLinItalia)

Jego przyjaciele wspominają go jako stałego bywalca niemal wszystkich kulturalnych wydarzeń w Rzymie. Jak mówią, za cel stawiał sobie zawsze to, by być wszędzie tam, gdzie działo się coś ciekawego, a więc na premierach książek, premierach teatralnych, kinowych i operowych, pokazach mody, wernisażach i innych spotkaniach. Niemal codziennie odwiedzał znajdujące się w pobliżu jego domu biuro prasowe Watykanu, gdzie znali go wszyscy watykaniści z całego świata.

Hordyński zmarł w Rzymie 14 czerwca 1998 roku. Został pochowany w polskiej kwaterze na cmentarzu Prima Porta.

W 2008 roku, w 10. rocznicę jego śmierci, dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Rzymie wydany został polsko-włoski wybór wierszy Hordyńskiego. Jego tytuł to "Rimarro uno straniero sotto ogni cielo" (Pozostanę cudzoziemcem pod każdym niebem).

Czytaj więcej:

Śladami Polski w Ameryce Południowej: Pisanka w Kurytybie

Kanada: Konsul w Toronto otworzył wystawę "Walka i cierpienie"

80-lecie PUNO: "Ta uczelnia jest dobrem narodowym"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement