Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A full 'Thunder Moon' will glow brightly in the sky tonight

A full 'Thunder Moon' will glow brightly in the sky tonight
Całość zjawiska potrwa ponad 5,5 godziny. (Fot. Getty Images)
Get your telescopes ready: July's full moon, also nicknamed the 'Thunder Moon,' will illuminate the night sky on Tuesday night.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zaćmienie będzie widoczne z terytorium wschodniej Europy, w zachodnich rejonach Azji i Oceanu Indyjskiego i sporej części Afryki. Zjawisko będzie można obserwować również na terytorium Polski, przy czym w północno-zachodniej połowie kraju wschód Księżyca nastąpi już w trakcie trwania fazy półcieniowej zaćmienia.

Całość zjawiska potrwa ponad 5,5 godziny. W fazie maksymalnej w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy Księżyca.

Zjawisko rozpocznie się o godzinie 19:44 (czas GMT), kiedy Księżyc zacznie wchodzić w tzw. półcień Ziemi. O godzinie 21:02 tarcza Srebrnego Globu wejdzie w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o 22:32, jednak Księżyc nie zostanie całkowicie przesłonięty, dlatego mowa o zaćmieniu częściowym, a nie całkowitym. Wyjście z cienia Ziemi nastąpi o północy, a półcień Ziemi nasz naturalny satelita opuści o godzinie 1:18.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż np. lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych. (Fot. Getty Images)

Zaćmienia Księżyca następują, gdy znajdzie się on na linii Słońce-Ziemia, po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, wchodząc w cień rzucany przez naszą planetę. W sytuacji odwrotnej, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem, a Ziemią, może on rzucać cień na Ziemię, przez co możemy obserwować zaćmienie Słońca.

Zaćmienia Księżyca mogą wystąpić tylko w trakcie pełni, przy czym nie każda pełnia jest związana z tym zjawiskiem. W dniu 16 lipca pełnia Księżyca wypada o godzinie 22:38.

W najbliższych dniach na całym świecie odbędą liczne wydarzenia z okazji 50. rocznicy załogowego lądowania na Księżycu przez amerykańskich astronautów z misji Apollo 11. Organizuje je NASA, a także instytucje w wielu krajach. Również Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca, aby w tych dniach organizować pikniki astronomiczne i wspólnie spojrzeć przez teleskopy na Księżyc. Listę takich wydarzeń można znaleźć na stronie moonlanding50.org. Wśród nich wymienione są także wydarzenia w Polsce: w Gdańsku (Hevelianum), w Olsztynie (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne), w Warszawie (Centrum Nauki Kopernik) i w Czernicy (Astrohunters).

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca łatwo będzie także zobaczyć dwie planety. Blisko Księżyca, po prawej stronie, świeci Saturn, a dalej w prawo (na zachód) dostrzeżemy jasnego Jowisza. Wszystkie te obiekty są widoczne bardzo nisko nad horyzontem.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement