Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

90 large concerns have committed to reducing greenhouse gas emissions

90 large concerns have committed to reducing greenhouse gas emissions
Największe korporacje coraz częściej informują o konieczności zmiany sposobu działania, aby ograniczyć wpływ na środowisko. (Fot. Getty Images)
Nearly 90 international concerns, including Nestle, Nokia and Danone, have pledged to reduce their greenhouse gas emissions as part of the fight against climate change, the We Mean Business organization, which coordinates this initiative, today announced.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dziesiątki firmy dołączyły do proklimatycznej inicjatywy w ciągu dwóch miesięcy przed rozpoczynającym się szczytem ONZ w sprawie klimatu - poinformował organizator, koalicja We Mean Business, złożona z organizacji broniących środowiska.

"Teraz wiele kolejnych firm powinno dołączyć do tego ruchu, by dać jasny przekaz, że na rynkach dokonuje się zmiana" - podkreślił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Koalicja We Mean Business wystartowała w czerwcu br. wraz z wezwaniem do działania, wystosowanym przez ONZ oraz liderów biznesu i wiodące organizacje obywatelskie. Jak podają organizatorzy, do inicjatywy przyłączyło się dotąd 87 międzynarodowych koncernów o łącznej wartości na giełdzie wynoszącej ponad 2,3 biliona dolarów.

Ogromny wpływ na zanieczyszczanie środowiska mają m.in. firmy z branży telekomunikacyjnej. (Fot. Getty Images)

Są to w większości firmy europejskie, ale też z krajów Ameryki Północnej i Azji. Deklarowane przez nich działania na rzecz redukcji emisji mają być niezależnie weryfikowane.

Niektóre z nich zgodziły się, by do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną - są to m.in. szwajcarski Nestle, francuski producent kosmetyków L'Oreal i francuski wytwórca materiałów budowlanych Saint-Gobain.

Inne - takie jak Nokia, Danone i brytyjski producent leków AstraZeneca - zobowiązały się do uzgodnienia swoich działań z celem ograniczenia globalnego średniego wzrostu temperatur do 1,5 stopnia Celsjusza. Jest to centralny postulat paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku.

Naukowcy alarmują, że w obliczu rosnącego tempa zmian klimatycznych świat musi o połowę zredukować emisję gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chce uniknąć katastrofalnych skutków dalszego ocieplania się klimatu.

Świadomość o globalnym ociepleniu jest coraz większa, ale w krajach o niskim poziomie edukacji napotyka na trudności. (Fot. Getty Images)

Deklaracje koncernów złożone w ramach inicjatywy We Mean Business to kropla w morzu potrzeby, zważywszy, że firmy wydobywcze eksplorują coraz to nowe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a wiele krajów rozwijających się w coraz większym stopniu polega na energii węglowej. We Mean Business liczy na to, że za pierwszymi firmami pójdą kolejne.

Część ekspertów zastanawia się ponadto, czy notowane na giełdzie firmy, zobowiązane do maksymalizowania zysków dla swoich udziałowców, będą w stanie przeprowadzić prośrodowiskowe inwestycje, do których się zobowiązały.

Z drugiej strony wielu inwestorów naciska na firmy, by podjęły działania w tej sprawie, a szefowie koncernów muszą liczyć się z faktem, że ocieplanie się klimatu to temat, którym żywo interesują się rzesze młodych ludzi, potencjalnych klientów, na całym świecie.

Czytaj także:

Klimatolog: Tegoroczne lato w Polsce - rekordowo ciepłe

Młodzież na całym świecie protestuje na rzecz klimatu

McDonald's i Burger King rezygnują z plastikowych zabawek

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement