Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

9 na 10 Polaków czuje się w Polsce bezpiecznie

9 na 10 Polaków czuje się w Polsce bezpiecznie
Polacy w większości czują się bezpiecznie we własnym kraju. (Fot. Getty Images)
86 proc. Polaków oceniło, że czują się w Polsce bezpiecznie - to spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2017, a 11 proc. badanych uznało, że w Polsce nie żyje się bezpiecznie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Reklama

Jak twierdzą autorzy sondażu, po utrzymującym się w ostatnich dwóch latach wzroście poczucia, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, w tym roku odnotowano jego nieznaczne osłabienie. W kwietniu takie przekonanie wyraziło 86 proc. Polaków, co oznacza to spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2017. Natomiast co dziewiąty respondent (11 proc.) był zdania, że w Polsce nie żyje się bezpiecznie.

Zdaniem CBOS, najlepiej sytuację w kraju oceniają uczniowie i studenci, pracownicy administracyjno-biurowi oraz pracujący na własny rachunek. W tych grupach przekonanie, że w Polsce żyje się bezpiecznie, jest powszechne (po 96 proc.). Również osoby identyfikujące się z prawicą częściej (93 proc.) niż te, które deklarują poglądy lewicowe lub centrowe, pozytywnie oceniają bezpieczeństwo w kraju.

Najmniej bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania czują się osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu - 17 proc. z nich uważa, że ich okolica nie jest bezpieczna, badani określający warunki materialne swojego gospodarstwa domowego jako złe (12 proc.), a także mieszkańcy ponadpółmilionowych miast (12 proc.) i pracownicy usług (12 proc.).

Najwyższym poczuciem bezpieczeństwa w swojej okolicy wykazują się pracownicy administracyjno-biurowi (99 proc.), robotnicy (98 proc.) oraz respondenci o dochodach od 1800 zł do 2499 zł na osobę w gospodarstwie domowym (98 proc.).

Co trzeci respondent (34 proc.) deklaruje, że "obawia się, ale nie tak bardzo", iż może się stać ofiarą przestępstwa; bardzo boi się tego tylko 4 proc. Polaków. Nadal większość badanych (60 proc.) nie czuje zagrożenia przestępczością.

Nie obawiają się o własne bezpieczeństwo głównie mężczyźni (68 proc.), mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 500 tys. ludności (66 proc.), pracownicy usług (67 proc.), średni personel, technicy (73 proc.) oraz osoby identyfikujące się z prawicą (68 proc.). Natomiast obawy, że mogą się stać ofiarą przestępstwa, częściej niż inni wyrażają rolnicy (46 proc.), respondenci o dochodach na osobę w gospodarstwie domowym do 899 zł (46 proc.) i praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu (50 proc.).

Jak podaje CBOS, bardziej niż o własne bezpieczeństwo Polacy martwią się o swoich bliskich. Dokładnie połowa (50 proc.) nie obawia się, że ktoś z ich rodziny może stać się ofiarą przestępstwa. Niewiele mniej (48 proc.) obawia się tego, ale tylko co dwunasty bardzo się martwi o bezpieczeństwo swoich najbliższych.

W ostatnich pięciu latach ogółem 19 proc. Polaków padło ofiarą przynajmniej jednego przestępstwa. Mniej więcej co siódmy (15 proc.) zadeklarował, że coś mu ukradziono, u co czternastego (7 proc.) dokonano włamania, po 3 proc. respondentów zostało pobitych lub umyślnie zranionych oraz napadniętych i obrabowanych. Czterech na stu zadeklarowało, że byli ofiarami innego przestępstwa, np. włamania do samochodu, oszustwa, mobbingu lub zniszczenia mienia.

Częściej niż inni ofiarami przestępstw padały osoby w wieku 25-34 lata (26 proc.), mieszkańcy ponadpółmilionowych miast (35 proc.), pracujący na własny rachunek (35 proc.), o dochodach powyżej 2500 zł na osobę w gospodarstwie domowym (30 proc.), a także oceniający swoje warunki materialne jako złe (29 proc.). Najrzadziej deklaracje takie składali najstarsi Polacy (87 proc. osób powyżej 65 roku życia nie padło ofiarą żadnego z wymienionych przestępstw), z wykształceniem zasadniczym zawodowym (87 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (89 proc.) i emeryci (86 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 5–12 kwietnia 2018 r. na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

  Komentarze


  • Ziutek
   12 maja, 06:17

   A ćy w polska jes śtriefa bezpiećentwa dla kobet jak u naś w niemce?

  • Jaś
   12 maja, 06:51

   A cholerna UNIA chcę Polakom zabrać bezpieczeństwo,na siłę chcą wcisnąć dzikusów do naszego pięknego kraju.Europę zachodnią zniszczyli,została jeszcze wschodnia,mam nadzieję,że ludzie do tego nie dopuszczą,żeby po ulicach plątała się śmierdząca stonka.

  • Czytelnik anonimowy
   12 maja, 07:00

   milion Polaków pląta się po Uk o to Jasiu ci nie przeszkadza?

  • Popek Popek
   12 maja, 08:06

   Jasiu chlopaczyno nie Unia tylko European Parliament i pewna Pani ,ale to nie na internet chlopaczyno

  • PRACOWNIK
   12 maja, 08:33

   Wiekszosc Polakow tutaj pracuje czytelniku

  • 12341234
   12 maja, 09:34

   Ty PRACOWNIK większość tych ludzi o których tak miło pisze Jaś też tutaj ciężko pracują. A Anglicy tacy jak ty i Jaś myślą o Polakach dokładnie tak samo jak ty i Jaś (że tylko bierzecie zasiłki i jesteście śmier.... stonka)

  • AndUk
   12 maja, 10:25

   To bezpieczenstwo jest zludne. Bylem 3 dni w Pl i na drugi dzien o wlos o tragedie nie przestreganue podstawowych zasad bezpieczenstwa. W pl jest rownue niebezpiecznie jak w Afryce. Tyle ze tam mozna zginac od zwierzat lub bandytow. W pl od bandytow, policjantow, wypadkow, niezabexpieczonych miejsc

  • Xx
   12 maja, 11:26

   UNIA z tym calym PO chca to bezpieczenstwo Polakom zabrac wraz z IPN

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama