Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

80 proc. Europejczyków za większą solidarnością państw bogatych z biednymi

80 proc. Europejczyków za większą solidarnością państw bogatych z biednymi
Solidarność w Europie ma się dobrze? Tak wynika z ostatnich badań. (Fot. Thinkstock)
Około 80 proc. Europejczyków oczekuje większej solidarności między bogatymi i biednymi państwami członkowskimi - wynika z zaprezentowanego niedawno raportu Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego.
Reklama

W dokumencie zanalizowano m.in. ankietę internetową dostępną we wszystkich oficjalnych językach UE, w której wzięło udział ok. 17 tys. osób. Z badania wynika, że najważniejszą rzeczą, jakiej oczekują od Unii Europejskiej jej obywatele, jest solidarność.

"Około 80 proc. respondentów oczekuje większej solidarności między bogatymi i biednymi państwami członkowskimi oraz regionami UE w celu zagwarantowania lepszych warunków życia i pracy ludziom bez względu na miejsce ich pochodzenia" - napisano w raporcie. Według autorów dokumentu, wskazuje to na kluczową rolę takich instrumentów jak polityka spójności.

Raport przedstawiono przy okazji trwającej we Florencji corocznej konferencji "State of the Union", poświęconej refleksjom na temat Wspólnoty, organizowanej przez Europejski Instytut Uniwersytecki (EUI).

Poza wynikami ankiety dokument zawiera podsumowanie wniosków płynących z cyklu debat "Rozważania nad Europą" o przyszłości UE, przeprowadzonych przez Komitet Regionów w 114 europejskich miastach i gminach (19 z tych spotkań odbyło się w Polsce).

W raporcie wskazano, że Europejczycy są entuzjastycznie nastawieni do UE, ale jednocześnie czują się pomijani, co nie dotyczy wyłącznie ich odczuć wobec UE, ale ogólnie wobec polityki.

"Wiele osób podkreśla swój dystans wobec polityki i instytucji UE, a nawet frustrację w związku z kierunkiem, w jakim UE podąża" - podkreślono.

Z dokumentu wynika też, że oprócz wolności, dobrobytu i mobilności obywatele UE oczekują bardziej aktywnej Europy w dziedzinie edukacji, środowiska, bezpieczeństwa i turystyki.

Odnotowano przy tym, że wiele osób domaga się większej przejrzystości oraz bardziej aktywnych sposobów angażowania się w sprawy unijne, jednoczenie przyznając się do braku wiedzy o UE i jej działaniu.

Polityka spójności, która w większości zajmuje się najbiedniejszymi regionami Unii, postrzegana jest jako jeden z symboli europejskiej solidarności. W przyszłości jej budżet ma być jednak mniejszy. Na początku maja Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące następnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zaproponowała zmniejszenie środków na spójność. KE tłumaczy to Brexitem i koniecznością finansowania przez UE nowych priorytetów, takich jak obronność, bezpieczeństwo, kontrola granic zewnętrznych i migracje.

W aktualnej perspektywie finansowej (2014-2020) Polska zainwestuje w ramach polityki spójności ok. 82,5 mld euro, najwięcej spośród państw członkowskich UE.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama