Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

8 mln Polaków dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym

8 mln Polaków dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym
Wielu Polaków ledwo wiąże koniec z końcem. (Fot. Thinkstock)
​8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego - wynika z 'Raportu o biedzie. Szlachetna Paczka 2017'. Raport został opracowany m.in. na podstawie danych zebranych przez wolontariuszy podczas ubiegłorocznej edycji akcji Szlachetna Paczka.
Reklama

Wolontariusze odwiedzili w ubiegłym roku ponad 33 tys. polskich rodzin, z czego 18,9 tys. zostało włączonych do projektu i otrzymało pomoc przygotowaną przez darczyńców. Z każdą z rodzin wolontariusze przeprowadzili pogłębione wywiady. Pytali m.in. o to, co najbardziej zaważyło na obecną sytuację rodzin, o bariery, które stanowią największą przeszkodę w dźwignięciu się z biedy, o trudności, z jakimi rodzina się mierzy, a także o sytuację domową, zawodową i edukacyjną, oraz o warunki życia i sytuację finansową. Historię niektórych z beneficjentów Szlachetnej Paczki znalazły się w raporcie.

Autorzy raportu korzystali również z opracowań m.in. GUS, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, PFRON, NIK i BIK.

W raporcie omówiono zjawiska społeczne wywołujące biedę. Wskazano m.in. starość i samotność, nieszczęścia życiowe, samotne rodzicielstwo, biedę dziedziczoną, chorobę i niepełnosprawność, pracę z niskim wynagrodzeniem.

Jak wynika z raportu, 8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego. "U 1300 rodzin spośród wszystkich włączonych do Szlachetnej Paczki (6 proc. ogółu) dochód na osobę nie przekracza 100 zł miesięcznie. 81 rodzin nie ma gdzie mieszkać. W 2017 roku wciąż są w Polsce miejsca, w których luksusem jest: łazienka (nie mają jej 262 rodziny włączone do Szlachetnej Paczki), ogrzewana toaleta (a nie drewniany wychodek), dach, który nie przecieka" - można przeczytać w raporcie.

Według jego autorów, główne bariery, z jakimi mierzą się wykluczeni społecznie Polacy objęci pomocą Szlachetnej Paczki, to brak wiary w możliwość zmiany sytuacji, w jakiej się znaleźli, zmęczenie oraz brak sił i czasu na podjęcie działań zmierzających do poprawy ich bytu.

Raport wskazuje na wyjątkowo trudną sytuację osób samodzielnie wychowujących dzieci, zwłaszcza gdy równolegle zmagają się one z chorobą lub niepełnosprawnością (zarówno własną, jak i dzieci), a także osób w podeszłym wieku oraz mieszkańców ośrodków słabo skomunikowanych z resztą kraju.

Chorzy i niepełnosprawni to zdecydowanie najliczniejsza kategoria rodzin otrzymujących pomoc ze Szlachetnej Paczki. W 2016 roku było ich prawie 12 tys., z czego ponad jedna czwarta to rodziny z chorym bądź niepełnosprawnym dzieckiem lub dziećmi. Wśród seniorów objętych pomocą Szlachetnej Paczki jeden na trzech nie ma łazienki, a ponad połowa żyje za mniej niż 300 zł miesięcznie.

Akcja Szlachetna Paczka prowadzona jest od 2001 roku. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. W tym roku 11 100 wolontariuszy odwiedziło już ponad 33 tys. rodzin. Organizatorzy szacują, że w tym roku, podczas XVII edycji Szlachetnej Paczki, liczba rodzin włączonych do projektu przekroczy 20 tys.

Szlachetna Paczka ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju. Tegoroczną edycję akcji zainaugurowano w sobotę, 18 listopada, pod hasłem "Lubię ludzi".(PAP)

 

  Komentarze


  • Eko
   2 grudnia 2017, 07:08

   Nie ma w Polsce czegos takiego jak srednia klasa,sa biedni i bogaci, tak bylo I to sie nie zmienia, dodam ze sa tacy co zyja od wyplaty do wyplaty starczy im na chleb skromniutkie wakacje i na tym sie konczy,ale to nie jest srednia klasa bo na wiecej ich nie stac

  • Polak
   2 grudnia 2017, 09:13

   Skąd takie dane? To jakaś emigracyjna propaganda. Pensje szaleją. Bezrobocia nie ma. To już inna Polska niż ta dwa/3 lata temu

  • Ola
   2 grudnia 2017, 10:56

   owszem,ludzie niezaradni,leniwi,nieprzewidujący,mają cięzko,ale murarz,hydraulik,gornik,to nie klasa średnia,ale mają takie domki,o których niestety wy,Polacy/formalnie/ w uk,możecie pomazyć-jeśli ktoś pracuje,nie pije,ma gospodarną żonę,nie wieszak,na odziez-ma sie co najmniej,niezle! powodzenia!

  • Gosc 041
   2 grudnia 2017, 11:55

   pensje niskie wyzysk pracowników efekt sieggan8e po kasę jeszcze od osób co jakoś ciągną kazać im płacić wysokie podatki i jeszcze dawać z resztki swojej pensji przypomina mi to PRL gdzie wszyscy mają równe żołądki.... tylko pytanie czy nadal PL żyję w czasach PRL czy już kapitalizm?

  • Dominikrz
   2 grudnia 2017, 15:49

   I właśnie dlatego nie ma sensu się pakować. Tu mało gdzie przypada mniej niż 100zł na członka rodziny DZIENNIE.
   Do Polski to fajnie jest tylko na urlop przyjechać.

  • THC
   2 grudnia 2017, 16:04

   W Londynie plebs z polski tez jest wykluczony z zycia solecznego. ;D

  • Lilka
   2 grudnia 2017, 16:08

   Tak Olu? Znam rodzine osobiscie... ojciec niepelnosprawny, syn 23 zostal sparalizowany latem tego roku, matka przeszla na emeryture ale dorabia ile moze bo maja komornikow. Rury juz wczesniej porozmrazalo, juz wczesniej sie zadluzyli. Ojciec zachorowal ze 2 lat temu a syn kilka. Nie maja na jedzenie ni ogrzewanie a mama nie ma czasu i glowy skontaktowac sie z jakakolwiek pomoca bo zasowa by miec co jesc i opiekuje sie lezacym niemowiacym synem plus mezem ktory tez ma problem z poruszaniem. Bezczelne to co niektorzy mysla i wypisuja smh

  • Vistula
   4 grudnia 2017, 18:11

   Czy swiat w Polsce naprawde zaczal sie 2 lata temu? Kosiniak-Kamysz ciagle powtarzal, ze jak obecny rzad chce pomagac ludziom to moze wykorzystac program PSLu. I prosze sobie przypomniec, kto I kiedy zostawil opiekunow osob chorych I niepelnosprawnych bez srodkow. I jak oni protestowali za czasow (nie)rzadow PelO-PSL to ta wspaniala ekipa, ktora teraz obdziela kasa nawet dzieci te, ktore dopiero co sie poczely ale jeszcze sie nie narodzily, nie kiwnela wtedy palcem!!!! Teraz trzeba to wszystko odkrecac. Zalosny tekst.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama