Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

78 percent of Poles declare that they have savings

78 percent of Poles declare that they have savings
Jednak tylko 17 proc. Polaków zdołało oszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, by w czasie kryzysu przeżyć więcej niż sześć miesięcy. (Fot. Getty Images)
78 percent of Poles declare that they have savings, e.g. on a deposit or savings account, according to the GfK Corona Mood research published yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków nie są to duże kwoty" - zastrzega cytowana w informacji Katarzyna Żukowska z GfK. I dodaje, że gdyby przeciętny Kowalski nagle stracił źródło utrzymania, płynność finansową utrzymałby zaledwie przez kilka miesięcy.

Według badania GfK, aż 22 proc. Polaków nie posiada obecnie żadnych oszczędności, a 12 proc. deklaruje, że posiadane środki wystarczyłyby im na zaledwie miesiąc. Co czwartemu Polakowi udało się odłożyć tyle pieniędzy, by swobodnie przeżyć przez kolejne 2-3 miesiące, a taki sam odsetek dałby radę przetrwać bez źródła dochodu przez pół roku.

Zaledwie 17 proc. Polaków zdołało oszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, by w czasie kryzysu przeżyć więcej niż sześć miesięcy.

W swoim badaniu GfK zapytała Polaków również o to, co zrobią, gdy ich sytuacja ulegnie pogorszeniu. Najwięcej, bo aż 57 proc. badanych w takim przypadku wskazało na ograniczenie zakupów i przyjęcie strategii zaciskania pasa (jeszcze w marcu br. taką odpowiedź wybrało 68 proc. badanych).

Z kolei 45 proc. respondentów zadeklarowało podjęcie dodatkowej pracy i poszukiwanie kolejnego źródła przychodu. Z badania wynika też, że 16 proc. zdecydowałaby się na likwidację lokat czy sprzedaż dóbr trwałych (15 proc.).

"Warto zwrócić uwagę, że ostatnim wskazanym miejscem, do którego udamy się po pieniądze, są instytucje, takie jak banki czy firmy pożyczkowe. Wygląda na to, że w czasach ogólnej niepewności, takie miejsca budzą jeszcze większy lęk i niechęć do zaciągania formalnych zobowiązań. Jako Polacy oceniamy, że lepszym rozwiązaniem jest np. zwrócenie się z prośbą o pożyczkę do znajomych lub rodziny" - podsumowuje Katarzyna Żakowska.

Czytaj więcej:

62 proc. Polaków ma oszczędności, by przetrwać po utracie pracy

Co trzeci Niemiec nie ma żadnych oszczędności

Raport: Włosi są przestraszeni, niepewni przyszłości i oszczędzają

"Financial Times": Pandemia koronawirusa pogrzebała politykę oszczędności

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement