Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

70 proc. dorosłych mieszkańców UE w pełni zaszczepionych

70 proc. dorosłych mieszkańców UE w pełni zaszczepionych
Zdaniem KE, szybkie i pełne zaszczepienie wszystkich grup docelowych ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania skutków pandemii. (Fot. Ina Fassbender/AFP via Getty Images)
70 proc. dorosłych mieszkańców UE zostało już w pełni zaszczepionych. W sumie ponad 256 mln dorosłych w UE otrzymało obie dawki szczepionki - podała dzisiaj Komisja Europejska.
Reklama
Reklama

Do końca lipca Komisja zapewniła państwom członkowskim liczbę dawek szczepionki wystarczającą do pełnego zaszczepienia 70 proc. dorosłych mieszkańców UE.

"Pełne zaszczepienie 70 proc. dorosłych mieszkańców UE już w sierpniu jest wielkim osiągnięciem. Unijna strategia na rzecz wspólnych działań przynosi korzyści i stawia Europę w czołówce światowej walki z COVID-19" - oświadczyła dzisiaj przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

"Jednak pandemia nie dobiegła końca. Musimy zrobić więcej. Apeluję do wszystkich osób, które mogą się szczepić, aby to zrobiły. Musimy również pomagać w szczepieniach reszcie świata. Europa będzie nadal wspierać w tych wysiłkach swoich partnerów, w szczególności kraje o niskich i średnich dochodach" - dodała.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła, że jest to wspólne osiągnięcie UE i jej państw członkowskich, które pokazuje, jak wiele jest możliwe przy solidarnej współpracy i koordynacji.

"Będziemy kontynuować nasze wysiłki na rzecz dalszego zwiększenia liczby szczepień w całej UE. Nadal będziemy wspierać w szczególności te państwa członkowskie, które nadal zmagają się z wyzwaniami. Musimy zlikwidować lukę w odporności i zamknąć drogę dla nowych wariantów. Szczepienia muszą wygrać wyścig z wariantami" - wskazała.

Zdaniem Komisji, szybkie i pełne zaszczepienie wszystkich grup docelowych - w Europie i na świecie - ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania skutków pandemii.

"Biorąc pod uwagę zagrożenie nowymi wariantami, ważne jest dalsze zapewnianie również w nadchodzących latach dostępności wystarczającej liczby szczepionek, w tym odpowiednio dostosowanych szczepionek. Dlatego 20 maja Komisja podpisała nową umowę z BioNTech-Pfizer, która przewiduje dostarczenie 1,8 mld dawek szczepionek w okresie od końca obecnego roku do 2023 r. W tym samym celu Komisja skorzystała również z opcji zakupu 150 mln dawek w ramach drugiej umowy z firmą Moderna." - podała KE.

"Państwa członkowskie mają możliwość odsprzedania lub przekazania dawek krajom poza UE znajdującym się w potrzebie lub za pośrednictwem COVAX, co przyczyni się do zapewnienia globalnego i sprawiedliwego dostępu do szczepionki na całym świecie. Kolejne umowy mogą zostać zawarte w przyszłości. Jest to wspólna unijna polisa ubezpieczeniowa na wypadek wszelkich przyszłych fal COVID-19" - podkreśliła Komisja.

Czytaj więcej:

WHO o trzeciej dawce szczepionki: "Na razie nie są potrzebne"

Jakie objawy mają podwójnie zaszczepieni po zakażeniu koronawirusem? 

Niektóre kraje UE wciąż nie akceptują paszportów szczepionkowych NHS

UK: Bez Polski na "zielonej liście" podróży

"Fakt": Polski rząd szykuje bat na niezaszczepionych

UE usuwa sześć krajów, w tym USA, z listy "bezpiecznych podróży"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama