Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

66 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu

66 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu
Polacy chętnie korzystają z internetu. (Fot. Thinkstock)
66 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu: stron internetowych, poczty e-mail, komunikatora internetowego itp. W ostatnich latach liczba użytkowników internetu jest stabilna - wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Jak zaznacza Centrum Badania Opinii Społecznej, o obecności online decyduje przede wszystkim wiek. Powszechnie z sieci korzystają młodsi badani w wieku od 18 do 34 lat, a także większość osób w wieku 35–54 lata.

Przeciętny deklarowany czas spędzany online w tygodniu to 13 godzin i - jak zauważa CBOS - od ośmiu lat w zasadzie się nie zmienia. Więcej czasu niż inni spędzają w sieci najmłodsi internauci, natomiast krócej niż przeciętnie są tam użytkownicy mający 45 lat i więcej. Poza tym minimalnie dłuższą obecność w sieci deklarują mężczyźni niż kobiety (średnie wynoszą odpowiednio: 14,41 i 11,96 godz.).

Niemal wszyscy użytkownicy internetu (99 proc.) korzystają z niego w domu. Połowa (50 proc.) łączy się z siecią również w szkole lub pracy, nieliczni (3 proc.) – w kawiarenkach internetowych. Prawie jedna trzecia (31 proc.) korzysta z internetu także w innych miejscach.

88 proc. korzystających z internetu łączy się z siecią bezprzewodowo – poprzez smartfon, tablet lub laptop. "W pierwszej połowie obecnej dekady obserwowaliśmy dynamiczny wzrost odsetka użytkowników mobilnych. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba zmienia się w niewielkim stopniu" - można przeczytać w komentarzu do badania.

Połowie Polaków zdarzyło się robić zakupy przez internet (51 proc.), a jednej czwartej (24 proc.) sprzedawać coś w ten sposób. Artykuły najchętniej kupowane za pośrednictwem sieci to przede wszystkim odzież i obuwie. W dalszej kolejności są to zabawki i inne artykuły dziecięce, sprzęt elektroniczny, książki, kosmetyki, artykuły motoryzacyjne, a także sprzęt sportowy. Do rzadziej kupowanych należą bilety na pociąg, autobus lub samolot, lekarstwa, dostęp do usług lub treści, żywność oraz multimedia.

Duża część użytkowników internetu korzysta z towarzyskich funkcji serwisów społecznościowych. Za ich pośrednictwem utrzymują kontakty ze znajomymi (57 proc.), odnawiają znajomości (35 proc.), rzadziej zaś nawiązują nowe (18 proc.). Na poznawanie nowych osób i odnawianie dawnych znajomości bardziej nastawieni są mężczyźni niż kobiety, natomiast kobiety częściej deklarują zamiar utrzymywania za pośrednictwem serwisów kontaktu ze znajomymi. Ponadto nawiązywanie nowych kontaktów w większym stopniu interesuje młodszych, zwłaszcza najmłodszych, badanych. Wszystkie te zastosowania serwisów społecznościowych częściej niż przeciętnie wskazują mieszkańcy wsi, a rzadziej – największych miast.

Ponad dwie piąte internautów (43 proc.) wykorzystuje serwisy społecznościowe do odbioru treści: słuchania muzyki, oglądania filmów lub zdjęć, czytania tekstów. Co czwarty (26 proc.) sam zamieszcza tam tego typu materiały. Porównywalny odsetek internautów (27 proc.) wykorzystuje serwisy społecznościowe jako miejsce do rozmawiania, wypowiadania się, komentowania. Wszystkie te rodzaje aktywności są zauważalnie częstsze niż przeciętnie wśród najmłodszych. Wykorzystywanie serwisów społecznościowych do odbioru treści i wypowiadania się częściej wskazują mężczyźni niż kobiety.

Najmniej popularnym zastosowaniem serwisów społecznościowych są sprawy związane z pracą. Szuka jej za ich pośrednictwem jedna piąta korzystających z internetu (19 proc.) i tyle samo (19 proc.) nawiązuje dzięki nim znajomości zawodowe i biznesowe.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) 5–12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama