Menu

6 tys. euro odszkodowania za odmowę przyjęcia HAPS. "Poważna dyskryminacja"

6 tys. euro odszkodowania za odmowę przyjęcia HAPS. "Poważna dyskryminacja"
Przez 8 miesięcy trwania sporu para straciła w sumie €4 440. (Fot. Thinkstock)
6 tys. euro odszkodowania musi wypłacić landlord parze uprawnionej do dopłaty do czynszu. Odmowę wynajmu sąd uznał za 'poważną dyskryminację'.
Reklama

Para z 4 dzieci zakwalifikowała się do świadczenia Housing Assistance Payment Scheme (HAPS) w maju 2017 roku. Mimo to właściciel wynajmowanego przez nich domu nie zgadzał się na zaakceptowanie płatności. Przez 8 miesięcy trwania sporu para straciła w sumie €4 440.

Małżeństwo, oboje w wyższym wykształceniem, zdecydowało się wnieść sprawę do Workplace Relations Commission (WRC).

"Skargę argumentowali tym, iż zachowanie landlorda miało niszczący wpływ na ich rodzinę - zarówno finansowy, jak i osobisty. Wskazali, iż odmowa przyjęcia świadczenia pogorszyła ich trudną sytuację finansową. Landlord nie zgadzał się na wypełnienie odpowiednich dokumentów, proponując w zamian obniżenie czynszu. Jednocześnie podkreślał, iż mają szczęście, że płacą tylko €750, podczas gdy mógłby żądać €900. Powtarzał im, że po zakończeniu rocznego kontraktu podniesie czynsz, jednak nie przedstawił decyzji na piśmie” - relacjonuje Journal.ie.

Podczas rozprawy przed Workplace Relations Commission (WRC) właściciel przekonywał komisję, iż nigdy nie informował agencji pośrednictwa, że zamierza akceptować HAPS. Tłumaczył także, iż przy jego dochodach przyjmowanie świadczenia od państwa byłoby nieopłacalne.

Komisja uznała, że landlord dyskryminował parę na "tle wsparcia mieszkaniowego” w świetle przepisów Equal Status Act. Stwierdzono także, iż upór właściciela przysporzył rodzinie dodatkowych i niepotrzebnych trudności.

"Landlord dodatkowo był nieuprzejmy i negatywnie nastawiony, choć nie miał do tego żadnych podstaw. Dlatego uznano, że dyskryminacja maiła bardzo poważny charakter” - podsumował portal. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama