Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

59 proc. Polaków nie doświadczyło bezrobocia

59 proc. Polaków nie doświadczyło bezrobocia
Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie. (Fot. Thinkstock)
Bezrobocia dotychczas nie doświadczyło 59 proc. Polaków, 34 proc. w przeszłości krócej lub dłużej pozostawało bez pracy, a 7 proc. ankietowanych uznało się za osoby bezrobotne - wynika z sondażu CBOS.
Reklama

Autorzy badania zwrócili uwagę, że pytając o osobistą sytuację respondentów, celowo nie precyzowano, kogo można uznać za bezrobotnego, zdając się na subiektywną odpowiadających. "W swoim przekonaniu osoby bezrobotne stanowiły w marcu i kwietniu tego roku 7 proc. ogółu badanych. Dodatkowo jedna trzecia ogółu - 34 proc. - to ci, którzy w przeszłości pozostawali bez pracy, przez krótszy (23 proc.) lub dłuższy czas (11 proc.). Bezrobocia do tej pory nie doświadczyło 59 proc. badanych" - napisano.

Ankietowani, którzy nigdy nie doświadczyli bezrobocia, to głównie osoby najstarsze, mające co najmniej 65 lat, których aktywność zawodowa w mniejszym lub większym zakresie przypadła na okres PRL, kiedy oficjalnie bezrobocie nie istniało, a także ankietowani z wykształceniem podstawowym, rolnicy, a także badani uzyskujący najwyższe dochody.

Z deklaracji respondentów wynika, że osoby bezrobotne i poszukujące pracy można spotkać w mniej więcej co ósmej rodzinie (13 proc. - spadek w ciągu ostatniego roku o 2 pkt. proc.). "Patrząc z dłuższej perspektywy, można zauważyć, że problem bezrobocia w rodzinach respondentów od pięciu lat systematycznie maleje, a obecne wskaźniki w tym zakresie są najniższe od początku monitorowania tej kwestii" - zaznaczono.

Na problem bezrobocia w swoich gospodarstwach domowych (rozumiany jako brak zatrudnienia powiązany z poszukiwaniem pracy i gotowością do szybkiego jej podjęcia) najczęściej zwracają uwagę respondenci o najniższych dochodach i najgorzej oceniający swoje warunki materialne. "Co należy odbierać jako skutek bezrobocia w rodzinach badanych" - stwierdzono w badaniu.

W sondażu zwrócono uwagę, że bezrobocie w Polsce niezmiennie w przeważającym stopniu ma charakter długotrwały. "Choć w ostatnim czasie proporcje te nieco się zmieniły" - zastrzeżono. 60 proc. osób bezrobotnych (od roku 2017 spadek o 6 pkt. proc.) pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym 17 proc. (spadek o 4 pkt.) nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat. 30 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) nie pracuje od ponad pięciu lat.

W badaniu podkreślono, że wśród respondentów deklarujących bezrobocie nie dłuższe niż rok (to 40 proc. wszystkich bezrobotnych.) sporą część (11 proc. bezrobotnych) stanowią osoby pozostające bez pracy od ponad sześciu do dwunastu miesięcy, 13 proc. nie pracuje od trzech miesięcy do pół roku, a 16 proc. straciło pracę w ostatnim kwartale.

Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" (334 i 335) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) 1–8 marca oraz 5–12 kwietnia 2018 roku na próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski liczących łącznie 2232 osoby.(PAP)

 

  Komentarze


  • SZEF NIEMIECKIEJ DYPLOMAC
   6 maja, 07:14

   50% "angoli" nigdy nie doswiadczyło pracy hue hue hue

  • P K
   6 maja, 09:59

   Bezrobocie spadlo bo mnostwo ludzi wyjechalo i wyjezdza z pl

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama