Menu

50 pensów z okazji Brexitu trafi do powszechnego obiegu

50 pensów z okazji Brexitu trafi do powszechnego obiegu
Na monetach zostanie zmieniona jedynie data Brexitu. (Fot. HM TREASURY)
Kanclerz Skarbu, Sajid Javid, opracowuje plany wybicia milionów pamiątkowych 50-pensówek, które trafią do obiegu dokładnie w chwili, gdy Brexit stanie się faktem - informuje BBC.
Reklama

Zgodnie z informacjami "Daily Telegraph", Javid zwrócił się do urzędników rządowych z prośbą o sprawdzenie, czy możliwe będzie wyprodukowanie monet na czas zaplanowanej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, czyli 31 października br.

Jego poprzednik, Philip Hammond, również planował produkcję brexitowego bilonu, ale tylko w wersji kolekcjonerskiej. Jednak, poza kilkoma wersjami testowymi, żadna z monet nie została wybita po tym, jak Wielka Brytania opóźniła swoje wyjście z UE.

Javid zamierza wybić miliony 50-pensówek, które trafią do powszechnego obiegu. (Fot. Getty Images)

Tymczasem Javid zamierza wybić miliony 50-pensówek, które trafią do powszechnego obiegu. Jak zaznaczają urzędnicy rządowi, taki ruch pokazuje, że "Ministerstwo Skarbu jest oddane opuszczeniu UE".

Nowe monety będą miały ten sam wzór, z napisem: "Pokój, dobrobyt i przyjaźń ze wszystkimi narodami", ale zostaną zaktualizowane o nową datę Brexitu.

Tematyczne bilony o wartości 50 pensów zostały wybite m.in. w 1973 r., gdy Wielka Brytania przystąpiła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a także w 1998 r., kiedy Zjednoczone Królestwo sprawowało prezydencję w UE.

  Komentarze
  • Tom
   11 sierpnia, 12:58

   To dobrze bo kiedy żywność zacznie być reglamentowana to będą Wam przypominały waszą głupotę, a ten niefrasobliwy uśmiech na zdjęciu nie potrwa długo.

  • Leon
   11 sierpnia, 13:10

   Mnie to bardzo cieszy Szkocja juz zaciuera rece by zrobic powturne referendum w sprawie odejscia od UK i prowadzic swoja polityke z krajami UE a nie glupkami z Londynu ! bo Brexsit sie nie oplaca UK to tylko glupota Parlamentu Londynskiego !

  • Gość
   12 sierpnia, 10:18

   Wypowiedziało się dwóch ekspertów. Pierwszy światowej klasy ekonomista i drugi politolog polonista. Czasem lepiej się nie odzywać i udawać głupka niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama