Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Samotna ara z dżungli przylatuje do zoo szukając miłości

Samotna ara z dżungli przylatuje do zoo szukając miłości
Papugi też odczuwają samotność... (Fot. PAP/EPA)
W brazylijskim zoo rozgrywa się ornitologiczna historia miłosna. Samotna ara araruna, którą pracownicy zoo nazwali Juliet, przylatuje każdego ranka do zoo w Rio de Janeiro, szukając towarzystwa, a może i miłości. W dżunglii ich nie znajdzie, bo jest ostatnim ptakiem tego gatunku żyjącym w Rio na wolności.
Reklama
Reklama

Niemal każdego ranka Juliet wlatuje na wybieg w zoo, gdzie trzymane są ary, i przez jego ogrodzenie stara się nawiązać kontakt z zamieszkującymi ogród zoologiczny arami. "Czasem po prostu siedzi, ciesząc się obecnością innych" – relacjonują pracownicy zoo. Jak tłumaczą w rozmowie z Reutersem, niebiesko-żółte ary araruny dożywają około 35 lat i dodają, że Juliet już dawno powinna znaleźć partnera na całe życie, zbudować gniazdo i doczekać się piskląt. Wciąż jednak wiedzie życie singielki.

"Są ptakami towarzyskimi, a to oznacza, że nie lubią żyć samotnie, czy to na łonie natury, czy w niewoli. Potrzebują towarzystwa" – wyjaśnia biolog Neiva Guedes, prezeska Hiacinth Macaw Institute, organizacji zajmującej się ochroną środowiska, która również koordynuje projekt, w ramach którego bada się ary w środowisku miejskim. Ta, żyjąca na wolności, "najprawdopodobniej czuje się samotna i dlatego udaje się do ogrodu, aby komunikować się z innymi i wchodzić w interakcje".

Samotność może jej bardzo doskwierać bowiem, jak podkreśla Marcelo Rheingantza, biolog z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro, ostatnio zauważono niebiesko-żółtą arę żyjącą na wolności w Rio w... 1818 roku.

Co ciekawe, pracownicy zoo nie są pewni, czy Juliet jest samicą – wyjaśniają, że płeć ary jest prawie niemożliwa do określenia bez badań, których nie zamierzają przeprowadzać tylko po to, aby zaspokoić swoją ciekawość. Ani myślą również zachęcać tej barwnej singielki do życia w zoo.

"Nie chcemy, aby górę wzięły nasze ludzkie emocje i odruchy. Obserwuję zwierzę, widzę, że jest spokojne. Kim jestem, aby decydować o tym, czy ma pozostać tu, czy na wolności?" – tłumaczy decyzję pracownica zoo, Angelita Capobianco.

Jak zapowiada Marcelo Rheingantza, samotna ara może niedługo doczekać się towarzystwa, a jej odwiedziny nie będą ograniczone kratami. Z inicjatywy parku powstał program Refauna, który ma na celu ponowne wprowadzenie przedstawicieli różnych gatunków na obszary chronione, konkretnie teren Parku Narodowego Tijuca Forest w Rio. W ramach projektu w 2020 roku na wolność wypuszczono 28 żółwi, do których pod koniec stycznia tego roku dołączyło 12 nowych towarzyszy.

W przypadku ar pracownicy zoo planują wypuścić do Parku Narodowego Tijuca Forest, w którym prawdopodobnie pomieszkuje Juliet, około 20 młodych papug. Rheingantza, który koordynuje projekt, zapowiedział, że po opóźnieniach wywołanych pandemią spodziewa się wypuścić niebiesko-żółte ary do parku Tijuca pod koniec 2022 roku. Może wtedy Juliet spotka swoją prawdziwą miłość.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama