Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

4-dniowy tydzień pracy "ratunkiem na koronawirusowy kryzys"

4-dniowy tydzień pracy "ratunkiem na koronawirusowy kryzys"
Dzięki takiemu rozwiązaniu, częściowo zażegnane ma być ryzyko zwolnień. (Fot. Getty Images)
Biznesmeni, liderzy związkowi i lewicowi politycy z całej Europy wezwali światowych przywódców do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Takie rozwiązanie ma być ratunkiem na wyjście z głębokiego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.
Reklama
Reklama

Światowi przywódcy, w tym brytyjski premier Boris Johnson, otrzymali list z propozycją zmian w prawie pracy. Najważniejszą modyfikacją ma być ograniczenie tygodnia pracy do czterech dni.

Dzięki temu, częściowo zażegnane ma być m.in. ryzyko zwolnień. W krótszym czasie pracownicy wykonają mniej pracy, trzeba więc będzie ich więcej, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało bez problemów. 

Według sygnatariuszy dokumentu, taka zmiana zapewniłaby też pracownikom lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym - informuje Metro.co.uk.

"W przeszłości krótsze godziny pracy były wykorzystywane w czasach kryzysu i recesji gospodarczej jako sposób na równiejszy podział pracy między bezrobotnymi i tymi, którzy pracowali za dużo" - napisali autorzy listu, w tym m.in. liderzy brytyjskich związków zawodowych.

"Dlatego uważamy, że teraz jest najlepszy czas na wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy, aby pomóc uporać się z ekonomicznymi skutkami pandemii" - podkreślono.

"Od wprowadzenia weekendu i ośmiogodzinnego dnia po Wielkim Kryzysie w latach trzydziestych XX wieku godziny pracy były stopniowo redukowane aż do lat 80. Od tego czasu redukcja godzin pracy utknęła w martwym punkcie. Pomimo obietnic, ogromny postęp technologiczny i automatyzacja nie zapoczątkowały nowej ery większej ilości wolnego czasu" - dodano w liście.

Brytyjski ekonomista John Maynard Keynes już w 1930 r. prognozował, że zmiany technologiczne i wygenerowane dzięki nim bogactwo doprowadzą do sytuacji, w której tydzień pracy będzie wynosił 15 godzin. Keynes miał rację co do bogactwa, ale zupełnie pomylił się co do tygodnia pracy, który wydłużył się zamiast skrócić.

Czytaj więcej:

4-dniowy tydzień pracy w UK "uratowałby etaty po pandemii”

Kolejny gigant "na skraju bankructwa". Pracę może stracić 21 tys. osób

Osiem milionów Amerykanów z powodu Covid-19 żyje w ubóstwie

Bezrobocie w UK wciąż rośnie. ONS informuje o rekordowej liczbie zwolnień

Dodatkowy bank holiday z okazji święta Elżbiety II

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama