Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

43 proc. Polaków sądzi, że nie będzie Brexitu

43 proc. Polaków sądzi, że nie będzie Brexitu
Badani są częściej przekonani o tym, że Brexit będzie miał zły wpływ na UE. (Fot. Getty Images)
43 proc. Polaków uważa, że Wielka Brytania zostanie w Unii Europejskiej, mimo planów związanych z Brexitem, a 44 proc. sądzi, że Brytyjczycy opuszczą UE 31 października - wynika z internetowego sondażu międzynarodowego ośrodka badawczego Kantar.
Reklama
Reklama

22 proc. Polaków jest przekonanych, że zostanie podpisana umowa regulująca wzajemne stosunki, także 22 proc. sądzi, że nie zostaną podjęte takie kroki. Polacy w największym stopniu, spośród badanych narodów, uważają, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ale podpisane zostanie odpowiednie porozumienie.

Hiszpanie najczęściej uważają, że Brexit dojdzie do skutku 31 października, a Holendrzy najrzadziej twierdzą, że tak się nie stanie.

W badaniu, przeprowadzonym pod koniec września wśród mieszkańców Francji, Niemiec, Holandii, Irlandii, Hiszpanii i Polski, Brexit ogólnie oceniany jest źle. Tak postrzega go 55 proc. Polaków, jedynie 16 proc. twierdzi, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest dobre. Najmniejszy odsetek źle oceniających Brexit jest we Francji - 40 proc., natomiast jedna piąta Francuzów postrzega go dobrze.

Najmniej korzystnie Brexit przyjmowany jest w Niemczech, gdzie negatywnie ocenia go 74. proc. społeczeństwa, a jedynie 8 proc. pozytywnie.

Większość respondentów uważa, że Brexit pogorszy sytuację Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Większość respondentów w każdym z badanych krajów uważa, że Brexit pogorszy sytuację Wielkiej Brytanii. W największym stopniu myślą tak Niemcy (82 proc.), a w najmniejszym Polacy (60 proc.) i Francuzi (59 proc.). Polacy uważają najczęściej, że Brexit poprawi sytuację Wielkiej Brytanii, ale też pozostanie bez wpływu na sytuację UE.

Mieszkańcy badanych krajów są częściej przekonani o tym, że Brexit będzie miał zły wpływ na UE. Większość natomiast wskazywała, że Brexit nie ma wpływu na ich osobistą sytuację. Wyjątkiem są tu Irlandczycy, z których połowa uważa, że ich sytuacja się pogorszy.

Do podobnego wniosku doszedł co piąty Polak (22 proc.). Ponad połowa z badanych w każdym kraju uważa też, że ich kraje stracą w związku z Brexitem, w tym 52 proc. Polaków. Odmiennego zdania są jedynie Francuzi oraz Niemcy.

Polacy najczęściej ze wszystkich badanych (45 proc.) byliby przeciwni organizacji referendum dotyczącego członkostwa ich kraju w UE. Najbardziej skłonni do tego pomysłu byliby Niemcy (45 proc.).

Badani obawiają się najbardziej problemów z podróżowaniem do UK po Brexicie. (Fot. Getty Images)

Gdyby w każdym z badanych krajów odbyło się referendum dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, Polacy, podobnie jak Niemcy, w największym stopniu (75 proc.) zagłosowaliby za pozostaniem w UE. Zwolennikami opuszczenia Wspólnoty najczęściej byliby Francuzi (24 proc.).

Problemy z podróżowaniem do Wielkiej Brytanii to najczęściej wymieniane konsekwencje, których obawiają się badani w związku z Brexitem (wskazują je przede wszystkim Irlandczycy i Niemcy), a także wzrost cen produktów pochodzących z tego kraju (wskazywany głównie przez Irlandczyków).

Najczęściej wspominanymi skutkami Brexitu są konsekwencje dla europejskiej gospodarki i handlu. Niemcy częściej wskazują również na dalszy rozpad Unii Europejskiej, Holendrzy na dostępność i ceny produktów z Wielkiej Brytanii, a Hiszpanie i Polacy na trudności dla obcokrajowców, którzy obecnie pracują na Wyspach. 

Czytaj więcej:

Polskie MSZ: "Porozumienie ws. Brexitu to olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne"

Boris Johnson: Jest porozumienie w sprawie Brexitu

Tusk: Johnson "daje głowę", że przeprowadzi porozumienie przez Izbę Gmin

Opozycja do Johnsona: "Nie poprzemy umowy w sprawie Brexitu"

UE dała zielone światło dla umowy ws. Brexitu. Liderzy żałują wyjścia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama