Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

30-letni uchodźca, który chodził do szkoły, wciąż ma status dziecka

30-letni uchodźca, który chodził do szkoły, wciąż ma status dziecka
Uczniowie byli w szoku, że na zajęcia z nimi uczęszcza dorosły mężczyzna. (Fot. Getty Images)
Dorosły irański uchodźca przyłapany na udawaniu 15-latka 'nadal jest traktowany przez brytyjskie władze jak dziecko' - donosi 'Daily Mail'. 30-latka wydalono ze szkoły dopiero po zdecydowanej akcji rodziców.
Reklama

Irańczyk używający imienia Siavash przyjechał do Wielkiej Brytanii z Niemiec na początku tego roku. Nie miał żadnych dokumentów, a jego wiek został oceniony na podstawie pytań zadawanych przez urzędników imigracyjnych - informuje "Metro". Po tej rozmowie, już jako 15-latek z zarostem, zaczął we wrześniu naukę w liceum w Ipswich.

Któregoś dnia mierzący 185 cm wzrostu uczeń miał się zwierzyć kolegom z klasy, że jest dużo starszy od nich. Zdradził też, że musi uczyć się w szkole, ponieważ jego poprzednie kwalifikacje nie zostały uznane w Wielkiej Brytanii.

Później zdjęcie "rówieśnika" umieścił w mediach społecznościowych jeden z uczniów. "Jakim cudem na matematykę chodzi z nami 30-latek?" - dodał w komentarzu do fotografii.

Rodzice zaczęli dopytywać, jak to możliwe, aby tak dojrzała osoba chodziła do jednej klasy z ich dziećmi, żądając usunięcia mężczyzny ze szkoły. Niektórzy grozili w mediach społecznościowych, że przeniosą dzieci do innych placówek.

Dyrekcja szkoły przekazała sprawę brytyjskiemu MSW (Home Office), a na początku listopada rzecznik liceum zapewnił, że "obecnie uczeń ten nie uczęszcza na zajęcia".

Siavash spędził w placówce w sumie 6 tygodni.

“Oficjalne śledztwo wykazało, że prawie na pewno ma on ukończone 18 lat i powinien być traktowany jako dorosły uchodźca, co oznacza, że mógłby być deportowany w przypadku odrzucenia wniosku o azyl. Tymczasem według źródła The Sun, Irańczyk nadal uważany jest za dziecko, a on sam nadal twierdzi, że ma mniej niż 18 lat. Został wyrzucony ze szkoły, ale nadal jest chroniony jako nieletni” - informuje gazeta.

Na jednym ze zdjęć na Facebooku, 30-letni "15-latek" popija piwo w Niemczech. (Fot. Facebook)

Rodzice nie kryją oburzenia, że mężczyzna chodził do szkoły z dziećmi w wieku 11 lat. Dopóki nie usunięto go z placówki, jeden z rodziców - Desmond Newby - zatrzymał w domu swoje dzieci.

“Najpierw zależało mi tylko na tym, żeby go usunięto. Teraz jest mi wstyd za rząd i szkołę, że pozwoliły, aby doszło do czegoś takiego. Władze szkoły powinny chronić nasze dzieci, ale zawiodły. Nauczyciele powinni zostać zwolnieni” - denerwował się.

Uczniowie szkoły dotarli do zdjęć mężczyzny na Facebooku, gdzie widać jak nosi brodę i pije piwo. Jeden z uczniów miał usłyszeć od niego podczas gry w piłkę na przerwie, że ma żonę i dwójkę dzieci.

34-letnia Justyna Kujawska, matka dwójki dzieci z Ipswich, za skandal obwinia nauczycieli.

“Powinni kazać mu opuścić szkołę, jak tylko się pojawił. Na początku wydawało mi się to śmieszne, ale potem przeraziło mnie, że udało mu się zostać tak długo” - skomentowała Polka.

Z placówki został wydalony także uczeń 7. roku, który miał być bratem Siavasha, choć tak naprawdę podejrzewa się, że był to jego syn. Chłopca przeniesiono do innej szkoły.

Lokalny radny z Partii Pracy Sandy Martin zaapelował do MSW o dokładniejsze kontrole azylantów. Ministerstwo poinformowało o wszczęciu wewnętrznego dochodzenia w celu ustalenia, jak doszło do tego, że urzędnik przyjął na wiarę wiek podany przez mężczyznę, choć na pierwszy rzut oka widać było, że jest dużo starszy.

 

  Komentarze


  • Dezer
   4 grudnia 2018, 11:26

   Namacalny dowód jak można zaszczuć urzędników tzw poprawnością polityczną i strachem przed posądzeniem o rasizm i inne ..fobie.

  • Gumis
   4 grudnia 2018, 12:24

   Sprawa prosta wysłał zdjęcie kogoś z rodziny i podał dane syna i urzędnicy uwierzyli , a kto teraz będzie sprawdzał kto popełnił błąd .Nagle jego papiery zniknęły bo urzędnik przestraszył się ze straci prace ze nie sprawdza tylko losowo zatwierdza wniosku 👎🏻

  • Rodak
   4 grudnia 2018, 13:27

   Witam.jestem w uk 2lata i kumple na budowie powiedzieli mi że dowód plus cscs card będa dawały możliwość wjazdu do uk po brexicie.co myslicie o tym?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama