Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

3 mln obywateli może pozwać rząd za Public Services Cards

3 mln obywateli może pozwać rząd za Public Services Cards
Do tej pory wydano około 3 mln PSC. (Fot. Welfare.ie)
'Kwota odszkodowania dla obywateli może sięgać nieznanej liczby zer' - stwierdził specjalista prawa w odniesieniu do państwowego programu Public Services Card. Według niego, karty łamią nowe unijne przepisy o ochronie danych osobowych.
Reklama

“Uważam, że zbieranie i udostępnianie tych danych bez odpowiednich podstaw prawnych jest jednym z największych ryzyk finansowych, jakie państwo podjęło dobrowolnie w ostatnich latach” - ostrzegł w wystąpieniu dla parlamentu Simon McGarr z Data Compliance Europe.

Zdaniem eksperta, rząd może zostać potencjalnie pozwany przez 3 mln osób, które do tej pory wyrobiły kartę PSC. Plakietki konieczne są do pobierania zasiłków socjalnych, a jeszcze w tym roku mają być niezbędne przy składaniu wniosków o paszport i prawo jazdy.

O tym, jak poważny jest to problem, uświadamiał parlamentarzystów także Liam Herrick z Irish Council for Civil Liberties.

“Niezależnie od tego, czy jesteście za dalszym wydawaniem kart, muszą one być zgodne z prawem. Poważnie martwi nas fakt, że to, co się odbywa, nie ma odpowiednich podstaw prawnych” - zaznaczył.

W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Społecznych zapewniło, że nie doszło do złamania przepisów.

“Departament jest pewien, iż rejestrowanie obywateli przebiega zgodnie z prawem. Używana jest do tego procedura SAFE. Public Services Card może być wydawana jako dowód potwierdzający dokonanie weryfikacji tożsamości” - napisano w oświadczeniu.

Do tej pory projekt PSC kosztował irlandzkich podatników €60 mln i wywołał wiele krytyki jako “zbędna ingerencja w prywatność obywateli”.

W Irlandii nie funkcjonują dowody osobiste. W sierpniu ubiegłego roku premier Leo Varadkar zapewnił w telewizji RTE, że PSC nie jest państwowym dokumentem tożsamości i nie ma żadnych planów wprowadzenia takowych.

 

  Komentarze


  • Marian
   13 lutego, 11:02

   Byc moze 30 mln Polakow bedzie moglo pozwac rzad Polski za lamanie ustawy o ochronie danych osobowych z powodu numeru PESEL ktory ujawnia date urodzenia.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama