Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

26 czerwca Holandia niemal całkiem się otwiera, ale rząd ostrzega przed jesienną falą zakażeń

26 czerwca Holandia niemal całkiem się otwiera, ale rząd ostrzega przed jesienną falą zakażeń
Już za tydzień życie w Amsterdamie (na zdj.) i innych holenderskich miastach ma wrócić do względnej normy. (Fot. Getty Images)
Od 26 czerwca w Holandii zostaną zniesione niemal wszystkie ograniczenia, które obowiązywały w związku z pandemią Covid-19 - ogłosił wczoraj premier Mark Rutte. “Otwieramy kraj, oczekiwania się spełniły” - podkreślił. Tymczasem minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge ostrzega, że jesienią jest możliwa kolejna fala zarażeń koronawirusem.
Reklama
Reklama

Szef rządu poinformował, że niska liczba nowych zakażeń, postęp w kampanii szczepień przeciw Covid-19 oraz niskie obłożenie szpitali pozwalają na wykonanie "odważniejszego kroku". Jest nim zniesienie obowiązku noszenia maseczek (poza transportem zbiorowym) czy możliwość przyjmowania dowolnej liczby gości w domach. Możliwa będzie też organizacja imprez sportowych, a także zniesiona zostanie rekomendacja pracy zdalnej.

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu zostaną całkowicie zniesione, sklepy będą mogły funkcjonować w normalnych godzinach. Otwarte zostaną kluby nocne i dyskoteki.

"Podczas poprzednich konferencji prasowych często mówiliśmy, że liczymy na bezpieczne i piękne lato. Na szczęście te oczekiwania się spełniły" – zaznaczył wyraźnie zadowolony szef rządu.

Rutte podkreślił jednak, że "mimo pozytywnych wiadomości wirus nie zniknął, jest on bowiem nieprzewidywalny i wciąż pojawiają się jego nowe warianty, dlatego musimy zachować ostrożność i czujność".

Tymczasem minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował pisemnie parlamentarzystów, że kolejna fala zachorowań na Covid-19 jesienią jest "bardzo realna".

W liście, który został zamieszczony na stronie Tweedy kamer (izba niższa parlamentu), czytamy, że wprawdzie rząd zrobi wszystko, aby temu zapobiec, jednak scenariusz jesiennego zamknięcia kraju "jest realny".

Hugo de Jonge obawia się, że urlopowicze mogą przywieźć niebezpieczne mutacje wirusa do kraju. Jednocześnie grupa osób, która nie chce się szczepić, będzie stanowić "poważne zagrożenie".

Minister zapowiedział, że dotychczasowa infrastruktura do testowania na obecność koronawirusa zostanie utrzymana "co najmniej do lutego 2022 r." tak, aby można było "szybko wykrywać i zwalczać lokalne ogniska zakażeń".

Od dzisiaj na szczepienia w Holandii mogą się umawiać 18-latkowie.

Czytaj więcej:

Holandia: Liczba mieszkańców przekroczyła 17,5 mln

Holandia: Do 2025 r. podwoi się liczba miejsc pracy w sektorze transportu elektrycznego

Holandia: Mniej pracowników sezonowych z Polski

Holandia: Gazeta apeluje do rządu o walkę z wyzyskiem pracowników tymczasowych

Holandia: Brakuje pracowników w hotelach i restauracjach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama