Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

255 lat British Museum!

255 lat British Museum!
Fot. Getty Images
W 1759 r. odwiedzało je dziennie 75 osób, a w zeszłym roku w rekordowy dzień miało 33 848 gości - jedno z największych muzeów świata obchodzi dzisiaj 255. urodziny.
Reklama
Reklama
Rocznica upływa pod znakiem przygotowań do wielkiej wystawy o wikingach, która zostanie otwarta z początkiem marca. Można będzie na niej obejrzeć najdłuższy zachowany oryginalny okręt wikingów, odkryty w duńskim fiordzie Roskilde w 1997 r. 37-metrowa łódź liczy sobie ponad 1 000 lat.

Z okazji rocznicy nie zorganizowano specjalnych obchodów, ale datę tę zauważyła prasa, która publikuje listę tego, "co trzeba koniecznie w życiu zobaczyć, jeśli życie ma być coś warte". Na liście tej znajdują się właśnie zbiory British Museum.

Muzeum, obok artefaktów, do niedawna słynęło z czytelni, w której bywali m.in. Darwin, Marks czy Lenin. Obecnie czytelnia wraz z biblioteką przeniesiona jest do nowego budynku w dzielnicy St. Pancras, a jej dawne pomieszczenie przebudowano na oszklony dziedziniec.

Podstawą powstania British Museum w 1753 r. były zbiory lekarza i naukowca Hansa Sloane'a, na którego cześć nazwano jedną z najbardziej eleganckich ulic brytyjskiej metropolii. Jego pierwotną siedzibą była posiadłość rodziny Montagu, zakupiona za 20 tys. funtów - wówczas zawrotną sumę, dziś znacznie poniżej rocznej średniej krajowej zarobków.

Otwarto je oficjalnie 15 stycznia 1759 r. w tym samym miejscu, w którym jest dziś - w neoklasycznym budynku w dzielnicy Bloomsbury. Dzięki brytyjskim podbojom kolonialnym, obiekt rozrastał się i rozbudowywał.

Niektóre zbiory pochodziły z rabunku albo zostały kupione za bezcen. Muzeum wzbogacało się także dzięki testamentom. W 1898 r. baron Ferdinand de Rothschild zapisał placówce swój prywatny skarbiec, zastrzegając, że musi być wystawiony jako wyodrębniona część kolekcji w osobnym
pokoju.

W czasie I wojny światowej, licząc się z groźbą bombardowania Londynu przez niemieckie sterowce, część zbiorów ewakuowano, co nie wyszło im na dobre. Utworzono w związku z tym dział konserwacji, który wyodrębniono w 1931 r. Po raz drugi część zbiorów ewakuowano w czasie II wojny światowej, a w 1940 r. nalot Luftwaffe uszkodził jedną z galerii.

Muzeum nie przestaje się rozrastać, choć dziś ekspansja odbywa się głównie w zakresie usług i technologii. Instytucja organizuje czasowe wystawy (np. słynna wystawa skarbów z grobu Tutankhamuna w 1972 r. przyciągnęła ponad 1,6 mln zwiedzających), ma własne wydawnictwo, program oświatowy, towarzystwo przyjaciół. Wynajmuje też pomieszczenia na specjalne uroczystości.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama