Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Negatywne emocje na naszej twarzy to sygnał...

Negatywne emocje na naszej twarzy to sygnał...
Emocje, które widać na naszej twarzy, mocno wpływają na to, jak jesteśmy widziani przez otoczenie... Uśmiechajmy się więc jak najczęściej! (Fot. Getty Images)
Brytyjscy uczeni donoszą, że złe emocje wypisane na twarzy mogą być dla innych mylnym sygnałem na temat naszego pochodzenia. Rezultaty nowego badania wskazują, że osoby, których twarz wyraża negatywne emocje, takie jak gniew czy wstręt, postrzegane są przez otoczenie jako członkowie niższych warstw społecznych.
Reklama
Reklama

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Royal Holloway, University of London. Uczeni przyjrzeli się temu, jak odbierani jesteśmy przez otoczenie w zależności od naszego wyrazu twarzy. Okazuje się, że osoby, po których widać zdenerwowanie, złość czy frustrację, nie tylko nie wzbudzają zaufania, ale także są postrzegane jako członkowie niższych warstw społecznych.

Badacze podzielili swój eksperyment na dwa etapy. Najpierw przeprowadzili ankietę wśród 30 osób, zadając im pytania o to, jakich emocji doświadczają według nich ludzie biedni i dobrze sytuowani. W oparciu o te skojarzenia uczeni wyselekcjonowali pozytywne oraz negatywne emocje, a następnie wybrali zdjęcia ludzkich twarzy, które je odzwierciedlały. W drugiej części badania, którego rezultaty ukazały się właśnie na łamach czasopisma "Emotion", 675 uczestników miało za zadanie przyporządkować fotografie do klas społecznych.

Okazało się, że podczas gdy ludzie o radosnym wyrazie twarzy zostali przez badanych ocenieni jako bogaci i odnoszący sukcesy, tych, których twarze wyrażały złość, frustrację, smutek, wstręt lub strach, w znakomitej większości uznano za ubogich lub należących do klasy robotniczej. "Nasze badanie pokazuje, że emocje, które widać na naszej twarzy, mocno wpływają na to, jak jesteśmy widziani przez otoczenie. Rezultaty tego eksperymentu sugerują, że ludzie wciąż opierają się na stereotypowym postrzeganiu osób uboższych, jako mniej szczęśliwych" – komentuje główna autorka badania, dr R. Thora Bjornsdottir.

Jak podkreśla uczona, rezultaty jej analizy dowodzą, iż zaszufladkować nas może nie tylko nieodpowiedni ubiór, ale i wypisana na twarzy złość. "Okazało się, że nie tylko ubranie, prezencja i ogólna atrakcyjność wpływa na ocenę naszego statusu społecznego – wystarczy spojrzenie na samą twarz. Takie stereotypowe, natychmiastowe wnioski mogą mieć realne konsekwencje w życiu, np. podczas oceny czyjejś przydatności do pracy lub kwalifikacji" – zaznacza badaczka.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama