1/8 finału na wyciągnięcie ręki Polaków

Polacy coraz bliżej 1.8 finału. (Fot. Getty Images)
Polska po remisie z Niemcami 0:0 w drugim występie w piłkarskich mistrzostwach Europy i z czterema punktami jest o krok od 1/8 finału. Wcześniej w grupie C Irlandia Północna pokonała 2:0 Ukrainę, która straciła szanse na awans do czołowej '16'.

Mecz biało-czerwonych z mistrzami świata był bardzo wyrównany i choć z punktu mogą być zadowolone obie drużyny, to bliżej sukcesu byli podopieczni trenera Adama Nawałki.

W 22. sekundzie drugiej połowy najlepszą okazję zmarnował Arkadiusz Milik. Zdobywca jedynego gola w zwycięskim spotkaniu z Irlandią Północna nie trafił w piłkę głową po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego. Później napastnik Ajaksu Amsterdam jeszcze raz znalazł się w dogodnej sytuacji, ale nie trafił... w piłkę.

W bramce Polaków dobrze spisał się Łukasz Fabiański, który udanie zastąpił kontuzjowanego Wojciecha Szczęsnego. Na wysokie noty zasłużył też cały blok defensywny oraz Grzegorz Krychowiak brylujący w środku pola.

W "polskiej" grupie C odbył się wcześniej mecz Ukraina - Irlandia Północna. W Lyonie, w strugach deszczu i przy opadach gradu, co zmusiło sędziego do przerwania na kilka minut gry w drugiej połowie, dość niespodziewanie zwyciężyli Wyspiarze 2:0. Gole zdobyli Gareth McAuley w 49. minucie i Niall McGinn w szóstej minucie doliczonego czasu gry.

Irlandczycy włączyli się do walki o awans, a Ukraińcy po drugiej porażce są pierwszym zespołem w turnieju, który stracił szanse na miejsce w 1/8 finału.

Po dwóch seriach meczów w tabeli prowadzą Niemcy przed Polską - po cztery punkty. Irlandczycy mają trzy, a Ukraina - zero. W ostatniej serii, we wtorek, biało-czerwoni zagrają z Ukrainą i zwycięstwo bądź remis zapewni jej co najmniej drugie miejsce. Jeśli Niemcy nie przegrają z Irlandią Płn., to zespołowi Nawałki nawet porażka nie odbierze drugiej pozycji. Gdyby tak się stało, rywalem w 1/8 finału będzie druga ekipa grupy A - prawdopodobnie Szwajcaria lub Rumunia.

Siódmy dzień Euro 2016 rozpoczął się w Lens, gdzie odbyła się "bitwa o Wielką Brytanię". Anglia szczęśliwie pokonała Walię 2:1, a o jej zwycięstwie przesądził gol w doliczonym czasie gry rezerwowego Daniela Sturridge'a. Po przekroczeniu regulaminowych 90 minut padło już siedem goli we francuskim turnieju.

Walijczycy prowadzili od 42. minuty po strzale z rzutu wolnego Garetha Bale'a. Gwiazdor Realu Madryt już po raz drugi we Francji uzyskał gola w ten sposób, choć w czwartek wyraźnie "pomógł" mu źle interweniujący bramkarz Joe Hart. 11 minut po przerwie wyrównał Jamie Vardy, który - jak Sturridge - pojawił się na boisku od początku drugiej połowy.