Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

16. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA rozpoczęty!

16. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA rozpoczęty!
Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Robert Szaniawski podczas wczorajszej gali otwarcia KINOTEKI zachęcał do spotkań z polskimi filmami. (Fot. AC/Londynek.net)
Retrospektywa duetu Joanna Kos-Krauze/Krzysztof Krauze, najnowsze polskie filmy gatunku, perły kina międzywojennego w hołdzie obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, spotkania z twórcami - tak właśnie w tym roku zapowiada się festiwal KINOTEKA, który rozpoczął się wczoraj i potrwa do 29 marca.
Reklama
Reklama

16. edycja Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA powróciła, by podzielić się tym, co najnowsze w polskiej kinomatografii i kulturze, jak również z mniej znanymi, archiwalnymi skarbami, które czekają na ponowne odkrycie.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się we współpracy z prestiżowymi instytucjami kultury w Londynie, takimi jak Barbican Centre, BFI Southbank, Regent Street Cinema, ICA, Calvert 22. Po raz pierwszy do grona festiwalowych partnerów dołączyły podczas tej edycji takie organizacje jak JW3, Ognisko Polskie i Print Room at The Coronet.

Organizatorem Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie, we współpracy z Pola Arts Foundation. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Filmowy (PISF), przy wsparciu NP/SP Film.

Podczas wczorajszej Gali Otwarcia pokazany został ostatni wspólny film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos –Krauze pt. "Ptaki śpiewają w Kigali". Film pokazuje, czym staje się życie dla dwóch kobiet, które cudem uniknęły śmierci podczas ludobójstwa w Ruandzie. Pokaz zakończyła dyskusja z reżyserką.

W BFI Southbank będzie można śledzić kontynuację retrospektywy z pokazami największych dzieł duetu: "Mój Nikifor" (2004) i "Papusza" (2013) oraz filmami biograficznymi pokazującymi historie polskich obywateli, których życie stało się nieustanną walką z przeciwnościami losu, a jednak udało im się stworzyć ponadczasowe dzieła. Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką, które będzie okazją do poznania szczegółów na temat fascynującej i kreatywnej współpracy pary.

W tym roku sekcja Nowe Kino Polskie pokazywana będzie w kinach Regent Street Cinema, ICA i JW3, gdzie wyświetlonych zostanie aż 10 nowych filmów polskiego kina, połowa wyreżyserowana przez kobiety. 15 marca w JW3 będzie można zobaczyć "Dzikie Róże" Anny Jadowskiej – opowieść o samotności młodej matki i jej rozpaczliwej walce o zaakceptowanie własnego losu.

10 marca w Regent Street Cinema odbędzie się pokaz filmu "Amok" Kasi Adamik – opowieść oparta na prawdziwej historii człowieka, który popełnił morderstwo, a potem opisał je w swojej powieści. Po drugiej stronie spektrum znajduje się "Człowiek z Magicznym Pudełkiem" Bodo Kox’a (9 marca, Regent Street Cinema) – unikatowa propozycja sci-fi, która łączy w sobie elementy Memento, Blade Runner i The Time Traveler’s Wife.

Jako część Nowego Kina Polskiego 11 marca (Regent Street Cinema) pokazana zostanie również "Sztuka Kochania". Historia Michaliny Wisłockiej, film o życiu polskiej seksuolożki, która napisała przełomowy poradnik, rozpoczynając tym samym rewolucję seksualną w komunistycznej Polsce.

2018 to niezwykle ważny rok dla Polski ze względu na przypadającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jako część tych wyjątkowych obchodów, KINOTEKA przedstawi specjalnie wyselekcjonowaną kolekcję filmów stworzonych w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku. W tej unikalnej sekcji znajdują się wszystkie rodzaje filmów, od dramatów poprzez komedie, aż po niezwykle mało dostępne polskie filmy nieme (m.in. "Manewry Miłosne" z 1935 r., "Czy Lucyna to dziewczyna?" z 1934 czy "Bestia" z 1917).

We współpracy z National Centre for Jewish Film, KINOTEKA pokaże również "Der Purimspiler" (ang. The Jester, 1937), świeżo odrestaurowany musical nakręcony w języku jidysz oraz film "Dzieci Ireny Sendlerowej" (2009).

Festiwalowi towarzyszyć też będą warsztaty z mistrzami polskiego kina i plakatu filmowego

KINOTEKA zakończy się w tym roku na specjalnej Gali Zamknięcia w Barbican Centre 29 marca. Pokazany wówczas zostanie cyfrowo odrestaurowany Zew Morza (1927) w reżyserii Henryka Szaro – epicka opowieść miłosna łącząca kino morza i romans.

Pełen program festiwalu można znaleźć TUTAJ.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama