Menu

10-latka prosi Melanię Trump o pomoc

10-latka prosi Melanię Trump o pomoc
Dziewczynka napisała już cztery listy do pierwszej damy USA Melanii Trump. (Fot. Getty Images)
Córka popularnej wietnamskiej blogerki Nguyen Ngoc Nhu Quynh, która w czerwcu została skazana na 10 lat więzienia za wypaczanie polityki rządu i oczernianie komunistycznego reżimu, zwróciła się w liście o pomoc do pierwszej damy USA Melanii Trump.
Reklama

Napisany odręcznie list został zamieszczony w czwartek na koncie na Facebooku należącym do babki 10-latki. "Bardzo proszę pomóc, by nasza rodzina ponownie się połączyła, ponieważ wiem, że moja mamusia nie zrobiła niczego złego" - czytamy w liście małej Nguyen Bao Nguyen do pierwszej damy Ameryki, napisanym w nadziei - jak pisze AFP - na interwencję małżonki prezydenta USA Donalda Trumpa, który w listopadzie przyjeżdża z wizytą do Wietnamu.

Babka dziewczynki Nguyen Thi Tuyet Lan poinformowała, że jest to już czwarta korespondencja skierowana do pani Trump. "Powiedziałam mojej wnuczce, że pani Trump jest bardzo zajęta i że jej asystent być może przeczyta ten list, a więc można mieć tylko nadzieję" - wyznała kobieta.

Nguyen Ngoc Nhu Quynh aresztowano w październiku zeszłego roku. (Fot. Getty Images)

W marcu br. Nguyen Ngoc Nhu Quynh była jedną z 13 kobiet uhonorowanych przyznawaną przez Departament Stanu USA międzynarodową nagrodą dla odważnych kobiet (International Women of Courage Award). W 2015 r. organizacja Civil Rights Defenders przyznała blogerce swoją nagrodę.

Nagrodę amerykańskiego Departamentu Stanu potępiły władze w Hanoi. Według nich, "jest ona niewłaściwa i nie pomaga w rozwijaniu stosunków między obu krajami".

Nguyen Ngoc Nhu Quynh - współzałożycielkę sieci blogerów, znaną także jako "Mama Grzyb" - aresztowano w październiku zeszłego roku. Wyrok w jej sprawie zapadł w czerwcu br. w jednodniowym procesie. Sąd uznał ją za winną wypaczania polityki rządu i oczerniania komunistycznego reżimu we wpisach na Facebooku i w wywiadach dla zagranicznych mediów, m.in. dla Głosu Ameryki i Radia Wolna Azja.

37-letnia Nguyen, która pisała o prawach człowieka, przypadkach śmierci osób zatrzymanych przez policję oraz o katastrofach ekologicznych, nie przyznała się do winy. Powoływała się na prawo do swobody wypowiedzi.

Jej uwolnienia zażądały międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka, m.in. Amnesty International i Human Rights Watch, a także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska.

W listopadzie w Wietnamie odbędzie się szczyt państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), na którym mają pojawić się światowi przywódcy, w tym prezydent USA. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama