Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"
Wyniki badania pokazują, że duża część obywateli UE czuje lęk przed przyszłością na Wyspach. (Fot. Getty Images)
Aż jeden na dziecięciu obywateli Unii Europejskiej rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca - wynika z najnowszego sondażu. To właśnie z końcem czerwca mija termin złożenia wniosku w ramach EU Settlement Scheme, zgodnie z którym każdy Europejczyk musi dopilnować zagwarantowania swoich praw w UK.
Reklama
Reklama

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE - w tym Polacy - nadal mogli legalnie mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii.

Jednak według brytyjskiego Independent Monitoring Authority for the Citizens’ Rights Agreements (IMA), 10 proc. obywateli UE rozważa niewypełnianie wniosku i opuszczenie kraju po 30 czerwca 2021 roku.

IMA to niezależny organ, który monitoruje i chroni prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii. Najnowszą analizę przeprowadzono między początkiem lutego a połową marca 2021 r. na grupie 3 tys. imigrantów z UE zamieszkałych na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Wyniki badania pokazują, że duża część obywateli UE czuje lęk przed przyszłością na Wyspach. 25 proc. respondentów nie uważa się za traktowanych na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii, natomiast 50 proc. twierdzi, że sytuacja w tej kwestii pogorszy się w przyszłości. Prawie co trzeci (30 proc.) badany obawia się, że jego prawa nie będą przestrzegane.

Z badania wynika, że Wielką Brytanię po 30 czerwca najbardziej skłonni opuścić są Niemcy, Hiszpanie i Francuzi w wieku od 45 do 74 lat. Większość z nich mieszka w północno-wschodniej lub południowo-wschodniej Anglii i zarabia ponad 50 000 funtów rocznie.

Dlaczego imigranci rozważają raz na zawsze wyjechać z Wielkiej Brytanii? Większość (31 proc.) osób stwierdziła, że w kwestii migracji nie ufa brytyjskiemu rządowi. Na kolejnych miejscach respondenci wymieniali Brexit (11 proc.) oraz "ogólną zmianę nastawienia do obywateli Europy" (9 proc.) i "wrogie nastawienie" do imigrantów.

Jedna z osób biorących udział w badaniu stwierdziła, że ​​nie tylko politycy sprawili, że imigranci poczuli się niemile widziani na Wyspach. "Czuję wrogie środowisko. Ludzie stają się coraz bardziej nietolerancyjni wobec obywateli UE "- przyznał respondent IMA.

Niemniej jednak większość obywateli UE w Wielkiej Brytanii planuje pozostać w tym kraju po 30 czerwca, a dziewięciu na dziesięciu z nich złożyło już wnioski w ramach EU Settlement Scheme.

Wczoraj brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status) aplikowało już 5,42 miliona ludzi, w tym ponad 900 tys. Polaków.

Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

Czy Ty lub ktoś z Twoich znajomych zamierza wyjechać z UK na stałe w najbliższym czasie? Jeśli tak, to dlaczego? Piszcie do nas na adres: redakcja@londynek.net

Czytaj więcej:

Leczenie w krajach UE po Brexicie. Czy karta EHIC wciąż będzie działać po 31 grudnia?

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama