Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

1 100 złotych dla polskich emerytów. Czym jest program "Emerytura plus"?

1 100 złotych dla polskich emerytów. Czym jest program "Emerytura plus"?
Polscy emeryci dostaną od rządu jednorazowe wsparcie finansowe. (Fot. Getty Images)
'Emerytura plus' to realne, sprawiedliwe wsparcie; jak długo będzie rządziło PiS, program będzie kontynuowany - poinformował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Opozycja zarzucała rządowi, że program ma wpłynąć na decyzje wyborcze seniorów i wskazywała na potrzebę stałego podwyższenia emerytur.
Reklama

Przedwczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie świadczenia "Emerytura plus". Projekt przewiduje, że w 2019 r. emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1 100 zł brutto (ok. 888 zł netto).

W trakcie pierwszego czytania głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował o poparcie dla projektu niezależnie od barw politycznych.

Szef rządu podkreślił, że w 2019 r. seniorzy otrzymają trzy "wzmocnienia finansowe". Wskazał, że są to: kwotowa waloryzacja emerytur, świadczenie "Emerytura plus" i obniżony PIT. "To jest nasze wielkie dziękuję dla emerytów, dla wszystkich seniorów" – przekazał.

"To oni odbudowywali Polskę po II wojnie światowej, to oni wystawali w tych socjalistycznych, komunistycznych kolejkach za masłem, za chlebem, oni wreszcie potem przez plan Balcerowicza, przez liberałów zostali zmarginalizowani w latach III Rzeczypospolitej. To im należy się wsparcie i to wsparcie dzisiaj w postaci Emerytury plus jest realnym, konkretnym wsparciem, wsparciem równościowym, sprawiedliwym" – podkreślił.

"Chcemy emerytom to wzmocnienie finansowe zagwarantować, żeby jesień, która potrafi być piękną porą roku, była jesienią życia pełną pięknych barw dla naszych emerytów, żeby była taką porą życia, gdzie emeryci również potrafią rozwijać skrzydła i te zasoby finansowe, które przeznaczamy, mają im to ułatwić" – podkreślił szef rządu.

Dodał, że dodatkowe świadczenie ma "pozwolić emerytom na debiut w każdym wieku". "Dlatego podnieśliśmy emeryturę minimalną o 25 proc. Dla niektórych to tylko cyferki. Dla nas to godne życie dla milionów emerytów, dla naszych drogich babć, dziadków, matek i ojców. Dla nas to fundament polityki, czyli sprawiedliwości" – ocenił premier.

Świadczenie "Emerytura plus" ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.

Większość świadczeń - w wysokości 1 100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto - zostanie wypłacona w maju. W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

 

  Komentarze


  • Do Pawła
   4 kwietnia, 12:09

   On to robi dla pieniędzy , niestety biedni ludzie myślą że on jest dobrym człowiekiem ,tak funkcjonuje niestety cała PRL

  • Zizi
   4 kwietnia, 12:43

   Dla emerytow program plus sie nalezy uwazam. ALE reszta jak 500+ I inne plusy to porazka calkowita. Dzieki temu program owing wzrosla liczba nierobow I patologii. No ale takim czyms trzeba sobie baranow zwolac do urn

  • Emi
   4 kwietnia, 12:57

   Dalsze okradanie młodych pokoleń przez pokolenie "czy sie stoi czy sie leży 1000zł sie należy". Mieszkania dostali na dzieci bez kredytow hipotecznych, darmowe dojazdy z pracy i do pracy, kolonie i darmowa edukacje dla dzieciakow, pijackie zabawy co weekendy, ocet w sklepach, ale jakos nie zdychali z głodu. System doprowadzili do bankructwa a resztki pozwolili rozgrabic, ze mlodym sie nic nie nalezy. A teraz jeszcze 13tki, a ktory pracownik w PL teraz widzi 13tki? A oni za komuny mieli 13tki, 14tki, a młodzi wypad za granice jak nie chcecie zyc za 1500 zł za miesiac pracy....

  • Z.R
   4 kwietnia, 13:39

   I znowu kwota podana w brutto ehh zalosne to . Wszystko podaja w brutto ,nasze zawyzone zarobki tez wygladaja przez to lepiej w statystykach tylko dla kogo to ?

  • Andy
   4 kwietnia, 19:04

   Polscy Baby Boomers. Z ich dzieci kto mogl to wyjechal, z mlodych, ktorzy zostali wycisna ostatnia zlotowke bo "sie nalezy". 500+ to nic innego jak dotacja na produkcje kolejnego pokolenia.

  • Pancio
   5 kwietnia, 19:50

   Powinno sie nazywac BIEDAK+. Za 40 lat pracy taka jalomuzna. Zart. Kaczynski zabieraj swoja Partie Interesu Syjonistycznego i wracaj do izraela!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama