Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A documentary about general Stanisław Maczek

 A documentary about general Stanisław Maczek
Gen. Dwight Eisenhower wizytuje oddziały 1 Dywizji Pancernej, gen. Stanisław Maczek po prawej, Holandia 1944. (Fot. Wikipedia)
Documentary directed by Rafał Geremek, entitled 'Undefeated ...', is an attempt to bring closer the most important events in the life and fight of the commander of the 1st Armored Division.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Film dokumentalny "Niepokonany..." został wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski w ramach międzynarodowego projektu "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze".

Dotychczas można było go zobaczyć wyłącznie na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii, kolejne prezentacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, dlatego Muzeum postanowiło udostępnić przez cały kwiecień ten ciekawy film opowiadający o postaci wyjątkowego generała.

"Postać gen. Maczka była do tej pory niedoceniania, mimo że była to postać niezwykła – dowódca, który nie przegrał bitwy. Poprzez jego losy potrafimy tłumaczyć polską historię. Odpowiadamy na wciąż pojawiające się pytania: skąd polscy żołnierze wzięli się na Zachodzie" – opowiada o filmie dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Reżyser, podążając śladami generała Maczka po Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął nie lada wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych uzupełnił zdjęciami oraz filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Autorzy filmu odwiedzili także syna generała - Andrzeja w Sheffield i jego wnuczkę w Doncaster oraz sfilmowali domy w Edynburgu, w którch zamieszkiwał.

Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki niemogących powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego generała Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka, nie tylko daje szerokie spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę, jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

"Życie Stanisława Maczka to gotowy scenariusz na film. Nie chcieliśmy jednak opowiadać jedynie o jego wojennych przygodach. Generał Maczek był człowiekiem, który reprezentował najlepsze wartości pokolenia, które stworzyło i budowało II Rzeczpospolitą" – opowiada o filmie jego reżyser, Rafał Geremek.

Na zdjęciu: Stanisław Maczek. Holandia 1944 rok. (Fot. Wikipedia)

Maczek w młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię "Kraków". W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś. Stanisław Maczek – jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – to postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana.

"Uosabiał najlepsze cechy oficera i znakomitego dowódcy nowoczesnych wojsk. Był zarówno teoretykiem, jak i znakomitym organizatorem i praktykiem broni pancernej" - tak pisał o gen. Maczku jego biograf, historyk Piotr Potomski.

Film jest dostępny do końca kwietnia na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.

Stanisław Maczek - generał Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, kawaler Orderu Orła Białego i odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej. 11 listopada 1990 r. został awansowany przez prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.

Urodzony w miejscowości Szczerzec pod Lwowem, student Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Lwowskiego, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej, polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku. Po przedostaniu się do Francji, a później do Edynburga, wziął udział w walkach na froncie zachodnim.

Po wojnie Stanisław Maczek pozostał na emigracji w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, gdzie dowodził jednostkami polskimi aż do ich demobilizacji. 26 września 1946 r. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, na podstawie ustawy z 1920 r., pozbawił generała Maczka obywatelstwa polskiego. Zmarł 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement