Menu

"Daily Telegraph”: Wielka Brytania w końcu odzyskała swoją pozycję w Europie po Brexicie

"Daily Telegraph”: Wielka Brytania w końcu odzyskała swoją pozycję w Europie po Brexicie
Król Karol III przyjął u siebie wczoraj w Sandringham prezydenta Zełenskiego. (Fot. Joe Giddens - WPA Pool/Getty Images)
Wielka Brytania w końcu odzyskała swoją pozycję w Europie po Brexicie – skomentował niedzielny szczyt w Londynie w sprawie bezpieczeństwa i Ukrainy brytyjski dziennik 'Daily Telegraph'. Według gazety, król Karol III może odegrać rolę rozjemcy wobec nieporozumień w zachodnim świecie.

Szczyt w brytyjskiej stolicy był według dziennika symbolicznym zakończeniem Brexitu i przyjęciem przez Zjednoczone Królestwo "nowej roli w Europie".

"Wielka Brytania potrzebowała prawie dekady, aby w pełni wyjść z defensywnej postawy po Brexicie w polityce zagranicznej" – skomentował dziennik. "Teraz jest liderem, narażając, przynajmniej na papierze, życie swoich żołnierzy dla bezpieczeństwa Europy" – dodał "Daily Telegraph".

Jak podkreślił, prezydent USA Donald Trump zmusił Europę "do zmierzenia się z rzeczywistością stania na własnych nogach", co wiąże się z "ogromnym" wzrostem wydatków na obronność.

Zełenski, Starmer i Macron podczas niedzielnego szczytu w Londynie. (Fot. Justin Tallis - WPA Pool/Getty Images)

"Nowy porządek świata w Europie jest budowany na naszych oczach. Ameryka jest znacznie bardziej odległym sojusznikiem, Europa bierze większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo poprzez swego rodzaju mini NATO" – ocenił "Daily Telegraph".

Według gazety, porządek ten będzie tworzony przez Wielką Brytanię i Francję, ale także Niemcy, po tym jak Friedrich Merz zostanie nowym kanclerzem.

Jak twierdzi dziennik, kolejnym zadaniem brytyjskiego premiera Keira Starmera będzie doprowadzenie do pojednania między Trumpem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy pokłócili się publicznie w piątek w Białym Domu, gdzie miało dojść do podpisania umowy o minerałach.

Według "Daily Telegraph", istotną rolę w godzeniu zachodnich sojuszników może odegrać również brytyjski monarcha Karol III, który po kłótni w Waszyngtonie "wreszcie ma szansę pośredniczyć w pokoju na skalę globalną, a tym samym ugruntować swoje dziedzictwo".

Podczas swojej zeszłotygodniowej podróży do Waszyngtonu, Starmer przekazał na ręce Trumpa zaproszenie od króla do złożenia przez prezydenta USA wizyty w Wielkiej Brytanii.

"Król, niezależnie od tego, czy tego chciał, czy nie, znajduje się teraz w centrum trójkąta, który wydaje się trzymać w swoich rękach losy zachodniego świata: Donald Trump, Wołodymyr Zełenski i Keir Starmer" – napisał dziennik.

Czytaj więcej:

Cały świat komentuje spotkanie Trump-Zełenski zakończone bezprecedensową kłótnią

Starmer po szczycie przywódców w Londynie: Uzgodniliśmy szereg kroków w sprawie Ukrainy

Premier UK odrzucił apele o wycofanie zaproszenia dla Trumpa po jego kłótni z Zełenskim

    Komentarze
    • Olo
      3 marca, 15:03

      Zaraz się odezwie dyżurny narzekacze londynkowy- czytelnik anonimowy, że UK to trzeci świat bo mu mało płacą w fabryce.... Prawda jest jednak taka, że ludziom bez kwalifikacji nigdzie na świecie nie zapłacą kroci, więc czy to tu czy w Polsce wszędzie dostanie minimum.

    • Nikos
      3 marca, 15:44

      Brytole maja tylko wysokie ego.I nic pozatym .Obecnie UK jest zadłużona na 30 lat .Wystarczy zobaczyć jakie są dziury na ulicach w UK a jakie w Europie .NHS jest na skraju upadłości. Brak nauczycieli ,brak mechaników, brak pieniędzy na emerytury i renty.....

    • Hehe
      3 marca, 18:26

      Starmer trzyma w rękach los świata? Daleko odjechał peron brukowcowi z Wielkiej Brytanii. Ten chłopczyk z Davos nie ma pojęcia o niczym, jego władcy z krzywymi nosami powiedzą mu jak ma się zachować.

    • Referendum
      3 marca, 18:30

      Ty, to trzeba tych politykow domy posprzedawac i te pieniadze wysłać ukrainie, referendum powinno być czy chcesz 2 miliardy wyslac ukrainie poprzez zabranie ci z konta 50f. I tak co 3 miesiace. I wtedy zobaczymy tą dobroduszność

    • Janusz z PGR
      3 marca, 21:38

      Ja hce tylko zauwarzyć rze Anglia jest wielkim imperium nad kturym nigdy nie zahodzi słonice. Świat podziwia Jukej i jej obywateli czyli w tym mniem . Zazdrośń Polacy hcom do nas przyjehac do fabryki aby zaniżyć nam stawki. Na szczęście mym zagłosowalim Za brexitem i nikt jurz tu nie wiedzie prócz, inżynierów, rybaków, wodnych turystów, obywateli trzeciego świata na wizach studenckich i Ukraińców. Pomimo rekordowej imigracji z czarnego świata Cieszę się rze więcej nie bydzie tu Polakuw.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport