Dowód osobisty przez internet. Jak złożyć wniosek?

25 czerwca 2018, Londynek.net 722
Dowód osobisty przez internet. Jak złożyć wniosek?
Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (Fot. Thinkstock)

Dzięki nowemu pomysłowi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji stanie w kolejkach w urzędzie i wydawanie pieniędzy na dodatkową podróż do Polski może być tylko niemiłym wspomnieniem. Wszystko dzięki możliwości wyrobienia dowodu osobistego przez internet. Podpowiemy, jak dokładnie to zrobić.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w systemie ePUAP wprowadziło nową funkcję - od teraz wniosek o nowy dowód osobisty będzie można złożyć przez internet. Jest to pomocne zwłaszcza dla Polaków mieszkających za granicą, którzy nie muszą specjalnie przylatywać do kraju, aby załatwić wymagane dotąd formalności.

Najpierw konto

Przed złożeniem wniosku, najpierw należy założyć sobie konto, tzw. Profil Zaufany na stronie epuap.gov.pl, Następnie trzeba uzupełnić to konto swoimi danymi osobistymi i potwierdzić podpis w urzędzie.

Jak założyć Profil Zaufany

Wypełnij krótki formularz rejestracyjny i załóż konto na ePUAP. Potrzebne są do tego dane kontaktowe oraz identyfikacyjne. Używaj konta ePUAP jako skrytki elektronicznej do odbierania korespondencji urzędowej. Wnosząc podanie lub wniosek do urzędu wskaż adres skrytki ePUAP jako elektroniczny adres zwrotny. Powiadomienia otrzymasz również na wskazany adres email.

Potwierdź Profil Zaufany

Profil Zaufany to Twój darmowy, mobilny podpis elektroniczny do kontaktu z administracją. Zaloguj się na konto ePUAP i złóż wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego. Udaj się do najbliższego urzędu z dowodem osobistym lub paszportem. Profil Zaufany trzeba przedłużyć raz na 3 lata. Jeśli posiadasz podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany), możesz potwierdzić Swój Profil Zaufany samodzielnie bez wychodzenia z domu.

Wyślij wniosek

Wniosek o dowód osobisty można wysłać w całości przez internet, wraz ze zdjęciem, a zamiast podpisu na papierze wystarczy zatwierdzić wybór Profilem Zaufanym. Na portalu obywatel.gov.pl można sprawdzać postęp prac i odebrać dokument w wybranym urzędzie.

Usługa umożliwia uzyskanie od dowolnego organu gminy (wójta, burmistrza, prezydenta, miasta) dowodu osobistego na pisemny wniosek uprawnionego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Odbioru dowodu osobistego dokonuje się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.

Wymagane dokumenty

  • Wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego.
  • Aktualna fotografia, odpowiadająca wymogom zdjęcia jak do dokumentów paszportowych, odzwierciedlająca, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości, wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego przedstawiający ją bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, pokazująca osobę w pozycji frontalnej:

    a) osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.);

    b) osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; c) w uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Drogą elektroniczną możemy również złożyć wniosek o dowód dla naszego dziecka.

Dowód osobisty potwierdza Twoją tożsamość (na przykład możesz potwierdzić swoje dane osobowe w banku lub urzędzie), potwierdza polskie obywatelstwo (na przykład za granicą), pozwala wyjechać za granicę bez paszportu między innymi do krajów Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (7)


~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Witek

eplap to dno... nic nie mozna zrobic toatalna biurokracja i nie mozna sie uwierzytelnic na angielski numer telefonu porazka-powinno sie nazywac!!!

~Nie dziala

Blad w systemie calkowity.,Bedac w Austri moge otworzyyc konto w epuap ale nie moge potwierdzic kodu przez SMS. Jokos programista nie zauwazyl ze jest mozliwosc edycji kierunkowego , zmiany z +48 na +61 ale SMS nie sa wysylane za granice

~DZHull

Jak mam potwierdzić dane w urzędzie z dowodu osobistego skoro chcę złożyć wniosek o jego wydanie, gdyż został skradziony, a paszportu nie posiadam?

~AK

Jade z moja dziewczyna na tydzień wziasc slub cywilny w polsce. Ona zmienia nazwisko i będzie musiala wymienić paszport i dowod osobisty na nowy. Niestety będziemy musieli jechać do polski specjalnie aby odebrać jej dowód, bo paszport to jeszcze się da zalatwic w konsulacie. Ale mi to 21szy wiek haha.

~Flycat

hey puki co wszystko idzie do przodu. podalem angielski numer dostalem wiadowosc z kodem teraz czekam zeby sie zalogowac bo podobno haslo zle wpisalem, zmienilem nanowe haslo ale i tak musze czekac 10 minut,

~Mańka

Super! Założyłam profil w 10 minut na angielski numer telefonu. We wtorek jestem już umówiona w kosulacie. Polecam. Szybko sprawnie bez wychodzenia z domu

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 16 lipca 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7214 zł -0.03 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2582 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7867 zł 0.00 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8475 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9010 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama